2024. április 20.
eu2011.hu
Önkéntesség Európai Éve 2011
Átadás-átvétel
Felhasználóbarát honlap 2009-2010

Ez az oldal csak archívum, tartalma ELAVULT – kérjük, látogassák meg a tárca honlapját itt.

Visszaemlékezések: 2 győztes diák visszaemlékezései

2005. május 29.
Indulásunk

1999-ben a dolgozatírók - felnőttként - így emlékeznek az
első versenyre:

A "EUROPE AT SCHOOL" HAT ÉV TÁVLATÁBÓL

Hat év telt el azóta, hogy a magyar diákok közül elsőként lehetőségünk nyílt bekapcsolódni a "Europe at School" elnevezésű versenybe. Akkor ez a lehetőség nagyon újszerűnek, érdekesnek, de egy kicsit furcsának is tűnt. Nem sokkal azelőtt még csak a "vasfüggöny" mögül néztük Európát és álmunkban sem gondoIhattuk, hogy együtt versenyezzünk európai társainkkal. Ezt ma már az Európai Unióhoz való csatlakozásunk küszöbén, az Eszak Atlanti Szövetség tagjaként máshogy látjuk, de akkor mi voltunk az első fecskék. A feladat is szokatlan volt, hisz a rendszerváltás előtt nemigen írtak ki pályázatot a szólásszabadságról, emberi jogokról. Ezekről. az eszmékről hivatalosan nem nagyon Iehetett hallani, beszélni. Családi, baráti körben annál inkább, mint a megvalósítandó távolinak tűnő célról.
A verseny díjazottjaiként tíz napot tölthettünk Cipruson. Bár júliusban utaztunk el, mégsem egyszerű nyaraláson vettünk részt. Európa különböző részeiből érkezett diákok gyűltek össze ezen a három kontinens határán fekvő Földközi-tengeri szigeten, hogy kicseréljék tapasztalataikat, együttgondolkodjanak korunk egy égető problémájáról: a menekültkérdésről. Érdekes és tanulságos volt megismerni, hogyan látják a helyzetet a jóléti társadalmakból jött fiatalok, és hogyan azok, akik közvetlenül a mindennapjaikban érzékelik ezt a problémát. Közép-Kelet Európát mi, magyarok, képviseltük, és talán mi értettük meg leginkább, a ciprusi diákokkal együtt, a téma komolyságát. Számunkra ez a kérdés nemcsak elmélet volt, hanem" valóság. Elsősorban azokra a magyarokra gondoltunk, akik máig is üldözöttek saját földjükön és azokra, akik menekülni kényszerültek hazájukból. De abban az időben érte el Magyarországot az a menekültáradat is, melyet a kiéleződő délszláv válság indított el. Sajnos ennek ma is, hat éwel később, szomorú aktualitása van.
A ciprusi fiatalok is nap mint nap érzékelik a probléma nagyságát. Országukat a mai napig családokat szétválasztó határ vágja ketté. Egy török és egy görög Ciprus. Az ország, ahol ők élnek és tőlük néhány kilométerre egy másik ország, ahol nagyszüleik, rokonaik laknak. Döbbenten és mélységesen meghatódva tapasztaltuk, hogy nem egy ciprusi elsírta magát, amikor a két országrész határán egy dombról néztünk Ie a török részre került Famagusztára, egyesek szülőföldjére. A többi, fejlett nyugati országból érkezett fiatal (németek, angolok, hollandok, osztrákok), olyan szinten találkozik a kérdéssel, hogy általában a fejletlenebb, szegényebb harmadik világból érkezőknek az ő országaik-jelentik a szabadságot, az emberi életet, Tehát ők mint befogadók élik meg ezt a nehézséget. Elbeszéléseikből kitűnt, nem minden honfitársuk éli át szerencsétlen embertársaik helyzetét. Sok országban hallhattunk idegengyűlöletről, rasszizmusról.
Természetesen nem maradhatott el a sziget megismerése sem. Sokat tanultunk, tapasztalatokat szereztünk és emellett rengeteg élményben volt részünk Cipruson. Sok személyes kapcsolat alakult ki közöttünk, ami mindenképpen hasznos lehet útban az Európai Unió felé.
A verseny óta mindketten befejeztük tanulmányainkat a Budapesti Műszaki Egyetem Építőmérnöki Karán a Szerkezetépítő-mérnöki Szakon. 1996-ban diplomáztunk, majd honvédelmi kötelezettségeink teljesítése után tervező mérnökként sikerült elhelyezkednünk a PONT-TERV Rt-ben, így szűkebb területünk a hídtervezés lett. Szerencsés helyzetben érezhetjük magunkat, hiszen olyan jelentős munkában dolgozhatunk mint az Esztergomi Mária Valéria híd tervezése, amely éppen két nemzet kibékülésének is jelképe lehet az elkövetkezendőkben.
 
Budapest, 1999. március 30.

Gilyén Elemér
Fornay Csaba
 

 
1999 - Hat évvel a verseny után...
Európa Verseny győztes magyar diákként
Angliától Itáliáig

1993-ban a Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban szereztem tudomást a Europe at School pályázatról. Minthogy a téma, az európai integráció, mindig is érdekelt, elhatároztam, részt veszek rajta. Pályázatom eredményeképp abban a megtiszteltetésben részesültem, hogy Magyarországot képviselhettem az 1993 júliusában Angliában megrendezett nemzetközi találkozón. Az Európa minden országából érkező fiatalok között konkrétan is megtapasztalhattam, milyennek kell lennie az igazi európai együttműködésnek: olyannak, amely nyitott a különböző nemzeti kultúrák megismerése és elfogadása iránt, s amelyben a különbözőségek egymást kiegészítve közösségbe képesek forrani.
Az Angliában szerzett tapasztalatok is megerősítették korábbi elhatározásomat, hogy a nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozzam, igyekezve Magyarország ismertségét külföldön előmozdítani. Az ott továbbfejlesztett angoltudásom pedig különösen jól jött, amikor 1 szeptemberben sikeres angol és olasz nyelvű felvételi vizsgát tettem a Trieszti Tudományegyetem Nemzetközi és Diplomáciai Tudományok Szakán, az északkelet-olaszországi Gorizia városaiban. Régi vágyam teljesedett be azáltal, hogy ottani barátaim segítségével meg kezdhettem egyetemi tanulmányaimat, melyeket a .
következő években a Közép-Európa, így Magyarország iránt szintén nagy érdeklődést tanúsító Goriziai Kereskedelmi Kamara ösztöndíjjal is támogatott.
További tanulmányok folytatása után nemzetközi kapcsolatokkal szeretnék foglalkozni, mert számomra Olaszország és az Európai Unió továbbra is meghatározó fontosságú terület. Ezen a téren szeretném hasznosítani az utóbbi évek során szerzett tapasztalataimat, hogy a magam szerény eszközeivel hozzájárulhassak az egységes Európa megvalósulásának szép és sokak együttműködését igénylő tervéhez, amit már az említett pályázat és az angliai találkozó is sugallt.


Érszegi Márk Aurél
 ugyfelkapu  ujmagyarorszag magyarorszag.hu
banner_2 banner_kszk_w120 buro EUvonal
 

Nemzeti Erőforrás Minisztérium

1055 Budapest, Szalay utca 10-14.

Telefon: (+36-1) 795-1200

E-mail:

Államtitkárságok