TIPSTER6

Kísérleti Ipv6 szolgáltatások vizsgálata

BME Informatikai Központ

BME Irányítástechnika és Informatika Tanszék

KFKI RMKI Számítógéphálózati Központ

MATÁV PKI Távközlés-fejlesztési Intézet

2000. szeptember - 2002. január

Az IPv6, az új generációs Internet Protokoll elérkezett arra a fejlettségi szintre, hogy éles alkalmazása megkezdődhessen. A TIPSTER6 projekt célja, hogy az IPv6 magyarországi alkalmazásával kapcsolatos vizsgálatokat megtegye.

A projekt fő céljai:

  • Magyar IPv6 információs webszerver felállítása, illetve magyar nyelvű tájékoztató anyagok elkészítése.
  • Tesztkészlet elkészítése
  • Áttérési módszerek vizsgálata
  • Alkalmazások vizsgálata és fejlesztése

Az IPv6 itthoni elterjedése felveti az igényt magyar nyelvű dokumentációk, oktatási anyagok elkészítésére. A projekt az információs szerveren gyűjti a saját maga által létrehozott anyagokat és irodalmi hivatkozásokat.

Az új protokoll bevezetése feltételezi, hogy az implementációk lehetőségeivel, teljesítményével és használhatóságával. A projekt célja egy olyan tesztkészlet kifejlesztése, amely speciálisan praktikus szempontokat figyelembevéve teszteli az egyes implementációkat.

Az IPv6-ra történő áttérés minél zökkenőmentesebb végrehajtása érdekében többféle áttérési módszer lett kifejlesztve, illetve van fejlesztés alatt. A projekt áttekinti ezeket a módszereket, gyakorlati próbáknak veti alá, és javaslatokat készít a hazai körĂźlmények közötti (kĂźlönös tekintettel az akadémiai hálózatra) alkalmazásukra.

Az IPv6 több kihívást is állít a hálózatos alkalmazások elé: egyrészt a meglévő alkalmazásoknak kell tudniuk IPv6 alatt is működni, másrészt az IPv6 új lehetőségeit kihasználó alkalmazásokat kell készíteni. A létező alkalmazások konvertálására a projekt eljárásokat, segédanyagokat dolgoz ki, illetve automatikus, félautomatikus eszközöket készít. Demo és pilot alkalmazásokkal bemutatja az új protokoll egyes új lehetőségeit.