Az IKTA-3 pályázat NI-2000 fejezetének témájában a Nyíregyházi Főiskola által szervezett négytagú konzorcium “Pályázat Megyei Közgyűjteményi Dokumentációs és Tájékoztatási Rendszer Fejlesztésének támogatására” című projekttervét a Bíráló Bizottság 48.937 e. Ft vissza nem térítendő támogatásban részesítette.

 

A nyertes konzorcium tagjai:

Nyíregyházi Főiskola, Nyíregyháza

Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár, Nyíregyháza

Dialógus Informatikai Iskola, Nyíregyháza

EX-LH kft., Budapest

Előzmények

Megyénkben a könyvtár automatizálási törekvések több mint 8 éves múltra tekintenek vissza. Az egyes intézmények kezdettől fogva törekedtek közös katalogizálási felületek kialakítására. Gyakorlatilag egy könyvtárt leszámítva valamennyi nagyobb intézmény az SR lib 3.1 könyvtári és dokumentációs rendszerrel dolgozik. 1995-ben elindult egy fejlesztés, amely azt célozta, hogy a megye meghatározó könyvtárai egymással egyeztetve beszerezték az ALEPH 300 integrált könyvtári rendszert, és erre kívánták rászervezni a megyei központi könyvtári katalógust. A fejlesztés eljutott abba a fázisba, hogy elkészült az ALEPH - SR lib adatcsere kapcsolat, azonban az adatátviteli kapcsolatok elégtelen stabilitása, az anyagi eszközök elégtelen volta miatt a fejlesztés leállt. Az elmúlt évek során sikerült kiküszöbölni mindazokat a technológiai problémákat, amelyek a fentiekben említett fejlesztést megakasztották. Mára valamennyi jelentős gyűjteménnyel rendelkező közgyűjtemény A HUNGARNET tagja és anyagi lehetőségei függvényében különböző adatátviteli sebességgel kapcsolódik a magyar akadémiai hálózatra. Amelynek központja régiónkban a jelen projekt megvalósítására szervezett konzorcium koordinátori szerepét ellátó intézménye.

A projekt célja

Célunk egy olyan információ-feldolgozó és szolgáltató rendszer kialakítása, amely alkalmas a közgyűjteményekben már meglévő és a jövőben bekerülő információforrások egységes szerkezetben történő formai és tartalmi feldolgozására, függetlenül az adott információforrások hordozójának típusától. A feldolgozás egységes szerkezete hatékony, idő- és költségtakarékos visszakeresést tesz lehetővé a felhasználók számára.

A megvalósításra javasolt projekt minőségileg új, eddig még nem elérhető szolgáltatásokat nyújt a felhasználók részére. A meglévő intézményi háttér biztosítja a szolgáltatások hosszú távú üzemeltetéséhez és folyamatos fejlesztéséhez elengedhetetlenül szükséges technológiai és tudásbázist.

A projekt megvalósítása után olyan korszerű, hatékony és költségtakarékos közgyűjteményi informatikai hálózat jön létre, amely szervesen illeszkedik a regionális, illetve országos közgyűjteményi hálózathoz. A résztvevő intézmények közötti adatátviteli kapcsolatot az NIIFI által üzemeltetett akadémiai hálózat biztosítja.

Munkánk során elsőrendű szempont annak biztosítása, hogy a hálózat valamennyi felhasználója számára lehetővé tegyük a könnyű és gyors hozzáférést a mindennapi munkájukhoz és általános fejlődésükhöz szükséges valamennyi közgyűjteményben feldolgozott információforráshoz függetlenül azok hordozójától, illetve lelőhelyétől.

A hálózat megyei, mert egy adott megye területén működő intézményeket foglalja magába, közgyűjteményi, mert a hálózat tagjai könyvtári, irattári és múzeumi feladatokat látnak el, dokumentációs, mert az adott gyűjteményekben fellelhető dokumentumokban rejlő információkat tárja fel a lehető legteljesebb mértékben formailag és tartalmilag, hálózat, hiszen a létrejövő információtár valamennyi hálózatba kötött intézményi felhasználó számára egységes, könnyen kezelhető kereső felületen érhető el.

Projektünk témaválasztását több tényező befolyásolta. Mint az információ feldolgozás és szolgáltatás területén dolgozó szakemberek, nap mint nap szembesülünk azzal, hogy az általunk használt feldolgozási és tájékoztatási technológiák egyre kisebb mértékben teszik lehetővé a felhasználók részéről érkező egyre differenciáltabb szakirodalmi információs kérések kielégítését.

Az információ szerzési szokások változásával párhuzamosan szembesülnünk kell azzal, hogy az Internet olyan médiumot biztosít a hálózat használói számára, amelyen az adott használók komolyabb költségek nélkül, minimális átfutási idővel szerzőként jelenhetnek meg. Mivel a rendszer szabadságfoka olyan mértékű, hogy tetszőleges formában, különösebb tartalmi és formai előírások nélkül lehet a hálózaton információkat elhelyezni, ezért ezek visszakeresése is igen nehézkes és hosszadalmas tevékenység. Szakmai szempontból az Internet olyan rendezetlen információhalmaz, amely nem teszi lehetővé a gyors tájékozódást. Éppen ezért célunk az, hogy jól meghatározott szakterületeken kidolgozzuk annak a lehetséges technológiai megoldásnak a modelljét, amely lehetővé teszi, hogy egy adott területen szükséges szakirodalmi információkat a lehető leggyorsabban megtaláljuk és a kívánt formában eljuttassuk a végfelhasználóinknak. A modell kidolgozása mellett célunk az, hogy a gyakorlatban is bizonyítsuk annak hosszútávú működőképességét.

A fejlesztés központi eleme, hogy a dokumentumokban található információkat mind formailag, mind tartalmilag a lehető legnagyobb mélységig föltárjuk, függetlenül azok hordozójának típusától. A feltárás során egységes formai és tartalmi feltárási szabályokat alkalmazunk minden típusra (könyv, folyóirat, tanulmány, állóképek, hanganyag, videoanyag, stb.). A feltárás mélységét (bibliográfiai szint, annotáció, teljes dokumentum) a felhasználói igények határozzák meg.

Célunk, hogy az így kialakításra kerülő feltáró rendszer felhasználásával a lehető leghatékonyabban biztosítsuk a rendszer felhasználói által keresett információk átadását. A projekt megvalósítása során különös figyelemmel kezeljük azt a tényt, hogy a Megyei Közgyűjteményi Központi Katalógus és az erre szervezett központi szolgáltatások (elektronikus SDI szolgáltatás, intézmények közötti dokumentumkölcsönzési rendszer) bevezetése mellett bizonyítsuk, hogy az általunk tervezett rendszer valamennyi információhordozó egységes szerkezetben történő szolgáltatását képes megoldani.

Tervezett hálózatunk magába foglalja egy megye felsőoktatási, szak- és közkönyvtárainak csoportját. A rendszer logikája biztosítja, hogy a különböző fenntartójú, funkciójú közgyűjtemények csatlakozhassanak hozzá teljes jogú tagként, és igénybe vegyék annak valamennyi szolgáltatását. A konzorcium tagjai között szereplő tudásközpontok jelenleg dokumentáltan 32000 aktív felhasználóval rendelkeznek.

A tervezett rendszer alapja az ALEPH 500 Integrált Könyvtári Rendszer, amely tökéletesen megfelel az általunk kidolgozott projekt megvalósításához elengedhetetlen technológiai feltételeknek. A kiválasztás során fontos szempont volt, hogy e rendszer a világ számos országában, a legkülönfélébb könyvtári viszonyok között működik megbízhatóan. A rendszert upgrade áron tudjuk beszerezni.

A központi katalógus kiépítésével párhuzamosan megszervezzük a projektben résztvevő intézmények számára a kurrens gyarapodás feldolgozásának menetét. A központi katalógus építése közösen történik, osztott katalogizálás révén. A feldolgozás menetében komoly szerepet szánunk a kiadói, könyvterjesztői adatbázisokból történő átemeléseknek. (Pl. KELLO adatbázisa). Az így kialakuló adatbázisra a következő központi szolgáltatásokat alakítjuk ki:

  • Megyei könyvtárközi kölcsönzési hálózat
  • Elektronikus SDI szolgáltatás

 

A központi adatbázis köré szervezzük azokat a virtuális különgyűjteményeket, amelyek egy-egy célcsoport szakirodalmi információs igényeit elégítik ki. Ezen virtuális adatbázisok az adott célcsoport igényeitől függően különböző mélységgel feldolgozott rekordokat tartalmaznak. A projekt keretében a következő különgyűjteményeket hozzuk létre:

    • Digitális oktatási különgyűjtemény,
    • Megyei FULLTEXT helyismereti adatbázis,
    • Virtuális Képzőművészeti Galéria

Digitális Oktatási különgyűjtemény

Az részprojekt célja a konzorciumban résztvevő felsőoktatási intézmény Digitális Oktatási Különgyűjteményének kialakítása és folyamatos építése. E különgyűjtemény létrehozása része a Nyíregyházi Főiskola Intézményfejlesztési tervének és használata a Központi Könyvtár és Szakirodalmi Információs Központ keretein belül kialakítandó Hallgatói Tanulmányi Központban realizálódik. A projekt során digitális formában rögzítünk minden olyan dokumentumot, részdokumentumot, amelyet a Főiskolán folyó oktatás során a hallgatók felhasználnak. (Így a tantervi hálókat, tanmeneteket, tematikákat, tananyagokat, kötelező irodalmat, cikkeket, tanulmányokat, stb.)

A projekt megvalósítása során kiemelt szempontként kezeljük a felhasználóbarát kezelőfelület kialakítását, az egységes tartalmi feltárás meglétét, a Tanulmányi Osztály informatikai rendszeréhez történő zökkenőmentes kapcsolódást és a feldolgozott dokumentumokkal kapcsolatos szerzői jogok tiszteletben tartását.

Megyei Helyismereti Virtuális Különgyüjtemény

Az részprojekt célja a megyei fulltext helyismereti adatbázis kiépítése, illetve Interneten történő megjelentetése, amely a teljesség igényére törekedve rögzíti a helyismereti információkat. A gyakorlatban tapasztalható, hogy egyre inkább növekszik az un. részdokumentumok (cikkek, tanulmányok, adatok, beszámolók stb.) iránti igény. Szándékunk az, hogy megvalósítsuk a megyei közgyűjteményei helyismereti gyűjteményeiben lévő tanulmánykötetek, folyóiratcikkek, foto- és videoarchívumok tervszerű, szisztematikus feldolgozását és digitális formában visszakereshető közzétételét.

Virtuális Képzőművészeti Galéria

A részprojekt három téma feldolgozását célozza:

  1. Egy olyan virtuális galéria megalkotása, mely bemutatja a megye képzőművészeit, azok alkotásait, figyelemmel kíséri a művészeti életünk eseményeit és lehetőséget teremt az országos és nemzetközi bemutatkozásra.
  2. Bemutatjuk mindazokat az intézményeket, szervezeteket, melyek a művészeti élet szempontjából fontosak.
  3. Felhívni az Interneten figyelmet megyénk művészeti és művészettörténeti emlékeire

A fentiekben vázolt pályázati program támogatása esetén bebizonyítjuk, hogy valóban új, olyan eddig még Magyarországon be nem vezetett egységes formai és tartalmi feltáró rendszert hozunk létre egy adott terület közgyűjteményeinek rendszerbe való szervezésével az NIIFI által megvalósított akadémiai hálózat szolgáltatásait felhasználva, amely minőségileg magasabbrendű szolgáltatási struktúrát bocsát a rendszer használói részére.