
Fotó: Gordon Eszter
A kirándulás résztvevői Olomoutz (Olmütz), Austerlitz, Pozsony és Bécs városokba látogatnak el útjuk során.
Az indulás helyszínén megjelent Hiller István oktatási és kulturális miniszter kérdésére a diákok elmondták: azért vettek részt a pályázaton, mert tisztelik Batthyány Lajost, az első felelős magyar miniszterelnököt.
Mint mondták, fontosnak tartják az ilyen megemlékezéseket, és jó ötlet, ha a fiatalokat így "buzdítják" a történelem felidézésére.
A középiskolások közül volt, aki a szüleitől, volt aki az internetről értesült a pályázatról. A diákok közül szinte már mindenki járt Bécsben, de Austerlitz és Olmütz városát a legtöbbjük először keresi fel.
A tanulókat kísérő pedagógusok azt mondták a miniszternek, hogy tanítványaik szívesen tanulják a történelmet és érdeklődőek, ez a korszak kedvelt a gyerekek körében.
Hiller István elmondta, arra gondoltak, amikor az emlékévet megszervezték, hogy minél inkább közelebb hozzák, "életszerűvé tegyék" Batthyány Lajos személyiségét a fiatalok számára.
Batthyány Lajos emlékére az Oktatási és Kulturális Minisztérium - a Történelemtanárok Egylete közreműködésével - a Nemzeti Emlékezet Program keretében 2006 decemberében hirdetett pályázatot.
A tárca Nemzeti Emlékezet Programja abból a célból indult 2003 elején, hogy a történelmi évfordulók korszerű, új szemléletű megünneplésével bővítse a közoktatásban részt vevők történelmi ismereteit, fejlessze helyi és közösségi identitásukat, kötődésüket.
E program keretében diákok korábban Voronyezsbe, Auschwitzba és Birkenauba, továbbá a nándorfehérvári diadal helyszínére utazhattak el, valamint II. Rákóczi Ferenc illetve Bocskai István emlékére szervezett túrákon vehettek részt a minisztérium támogatásával.
MTI