A törvény úgy módosul, hogy a pedagógusok számára heti 22 óra kötelező óraszámot rögzít, a döntéssel a tanárok bürokratikus terhelése nagyságrendekkel csökken - tette hozzá a tárca vezetője. A változtatást jóváhagyta az Országgyűlés Oktatási és tudományos bizottsága is.
A miniszter a módosítás fontosabb elemei között említette még az óvodai ellátásra vonatkozó változásokat, a sajátos nevelési igényű diákokkal összefüggő szabályozás módosítását, s a közoktatási kistérségi társulások ösztönzését. Utóbbi kapcsán a kistérségi társulásokat progresszív, hatékony, a színvonalat emelő intézményekként minősítette.
Kitért arra, hogy a tárca kiterjeszti az óvodákra is az iskolafelújítási programot. Mint mondta, e célra 2007-13 között összesen 120 milliárd forint áll rendelkezésre. A Közép-magyarországi Régióban már meghirdették a pályázatokat, s Budapest és Pest megyében 12,5 milliárd forinttal hirdettek keretet.
A tárca vezetője az elmúlt egy évet úgy értékelte:"kutya nehéz tanévünk volt." A miniszter arról számolt be, hogy az országot járva azt tapasztalta, óriási különbség van egy néhány száz lelkes falu, vagy egy győri oktatási intézmény szolgáltatásai között. Az esélykülönbségek mérséklése kiemelt feladat - hangsúlyozta.
Szólt arról is, hogy szeptember második felében lesznek pontos adatok arról, hogy az intézményátszervezések hány pedagógus-álláshelyet érintenek. Budapesten idén az önkormányzati döntéssel összevont 19 iskolában 619 közalkalmazotti álláshely szűnik meg, ebből 238 a pedagógusállás, amelyből 184 pedagógus esetében sikerült a problémát új munkalehetőséggel, nyugdíjazással megoldani. Egyelőre 54 pedagógus sorsa bizonytalan, remény van rá, hogy szeptemberig az ő helyzetük is rendeződik.
Hozzátette: az Új Magyarország Fejlesztési Tervben 16 milliárd forint áll rendelkezésre pedagógusok átképzésére, képzésére.
Hiller István a konferencián átvette a PSZ elnökétől azt a "tapasztalatgyűjteményt", amelyet a közoktatási akcióhét összegzéseként állítottak össze.
Tatai-Tóth András, az Országgyűlés oktatási bizottságának szocialista tagja, a Pedagógusok Szakszervezetének tagja arról beszélt, hogy a gyermekeket nem szabad feláldozni a napi politika oltárán. A képviselő a pedagógusok közreműködését szorgalmazta a döntések előkészítésekor.
Varga László, a PSZ elnöke azt mondta, hogy a partnerként kezelt pedagógus minden változáshoz partner lesz.
Elmondta, hogy a minőségi munka alapján bevezetendő keresetdifferenciálás ellen soha nem tiltakoztak. Ugyanakkor ehhez pluszforrások szükségesek, ennek nem a bértömeg újraelosztását, hanem növekedését kell jelentenie és objektív mércén kell alapulnia.
Martin Römer, az Európai Szakszervezeti Szövetség Oktatási Bizottságának titkára a dialógus, a párbeszéd fontosságát hangoztatta, amely alapvető, bármilyen változás is történjék az oktatásban. Az oktatás minőségét meg kell védeni, ez alapján lehet megítélni milyen lehet a jövő társadalma - mondta.
A fórumon volt olyan hozzászóló is, aki azzal szembesítette a minisztert, hogy soha ennyi intézményt nem zártak be, s soha ennyi pedagógus nem lesz munka nélkül, mint idén.
(MTI)