A testület előtt Hiller István a közoktatás területén az Új tudás program folytatását ígérte, amelynek finanszírozására költségvetési forrásként az eddigi 26,5-27 milliárd forint továbbra is rendelkezésre áll.
Kijelentette, hogy a programon változtatni már nem kíván, annak elemeit korábban részletesen megvitatták. Mint mondta, folytatódnak az iskolák állami kézbe vételéről szóló egyeztetések is, megfelelő szakmai előkészítés után e kérdésben asztalhoz ülne a parlamenti pártok képviselőivel.
Kitért arra, hogy az iskolai erőszak visszaszorítására az igazságügyi tárcával közösen kidolgozandó jogszabály-módosítás továbbra is napirenden van. Elmondta: azt javasolta, hogy a pedagógusok elleni erőszakos cselekményeket 2-8 évig terjedő szabadságvesztéssel lehessen sújtani.
A miniszter az esélyegyenlőségről szólva a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekekkel foglalkozó pedagógusok pótlékát emelte ki. Ennek összege havi 5 ezertől 60 ezer forintig terjed, attól függően, hány gyerekkel foglalkozik a pedagógus. Megjegyezte: a pótlék eltérő intenzitású regionális vitákat váltott ki, de ezt ő vállalja, és kiáll a pótlék mellett.
A jórészt uniós forrásokból megvalósuló infrastrukturális fejlesztések kapcsán elmondta: 260-280 szerződést megkötöttek, illetve folyamatban van megkötésük, ezek az iskolák a 2009/2010-es tanévre elkészülhetnek.
Kitért arra is, hogy a felsőoktatásban fokozott hangsúlyt kíván fektetni az akkreditáció és a minőségbiztosítás kérdésére. Azt szeretné, ha az akkreditációs bizottság tevékenysége korszerűbbé válna, s a folyamatba nemzetközi szaktekintélyek is bekapcsolódhatnának - mondta.
A felsőoktatás intézmények számáról azt mondta, hogy jelenleg 70 működik Magyarországon, ebből 28 az állami. Várható, hogy az állami intézményeknél jelentkező integrációs törekvések a továbbiakban erősebben érvényesülnek majd - jelezte. A felvételit is kiváltó kétszintű érettségi szerinte beváltotta a hozzá fűzött reményeket, s célként jelölte meg a felvételi rendszer megszilárdítását.
A testület végül 13 igen és 10 nem szavazattal döntött úgy, hogy az eddigi tárcavezető folytassa munkáját Bajnai-kormányban. A miniszteri kinevezést a kormánypárti képviselők támogatták, az ellenzék ellene voksolt.
MTI