A hatályos jogszabályok alapján az érintett nevelési-oktatási intézmény vezetője, illetve a települési jegyző, - a megye összes nevelési-oktatási intézménye vonatkozásában a megyei főjegyző - rendelkezik azokkal a jogosítványokkal, amelyek alapján a szükséges döntéseket helyben és azonnal meg tudják hozni abból célból, hogy a 2010. júniusi árvízi katasztrófahelyzettel érintett településeken a 2009/2010 tanév szorgalmi időszaka lezárható legyen, valamint az érintett tanulók részére az éves munka alapján az év végi bizonyítványok kiadása megtörténhessen. A meghozott döntésnek figyelemmel kell lenni a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: Kt.) azon alapelvére, miszerint a közoktatás szervezésében, irányításában, működtetésében, feladatainak végrehajtásában közreműködők döntéseik, intézkedéseik meghozatalakor a gyermek mindenek felett álló érdekét veszik figyelembe.
Az intézményvezető hatásköre:
A Kt. 54. §-ának (1) bekezdése értelmében a nevelési-oktatási intézmény vezetője rendkívüli szünetet rendelhet el, ha
miatt a nevelési-oktatási intézmény működtetése nem biztosítható, vagy az intézkedés elmaradása jelentős veszéllyel, illetve helyrehozhatatlan kárral járna.
Egyetértési jog, értesítési kötelezettség:
Az intézményvezető döntéséhez be kell szerezni a fenntartó egyetértését, illetve, ha ez nem lehetséges, a fenntartót haladéktalanul értesítenie kell.
A jegyző hatásköre:
A Kt. 91. §-ának (8) bekezdése arra hatalmazza fel a jegyzőt, hogy
fennállása esetén, az oktatásért felelős miniszter egyidejű értesítésével - a településen működő nevelési-oktatási intézményekben rendkívüli szünetet rendelhessen el.
Az erről szóló határozathozatal előtt - kivéve, ha a késlekedés jelentős veszéllyel vagy helyrehozhatatlan kárral járna – be kell szereznie az érdekelt intézményfenntartók véleményét. Ha a vélemény beszerzésére nem volt lehetősége, határozatát haladéktalanul közölnie kell az általa választott módon az érdekelt intézményfenntartókkal.
A főjegyző hatásköre:
A Kt. 91. §-a (1) bekezdésének b) pontja értelmében a főjegyző az oktatásért felelős miniszter egyidejű értesítésével rendkívüli szünetet rendel el, ha
miatt a megye, főváros területén a nevelési-oktatási intézmények működtetése nem lehetséges.
A főjegyzőnek a határozatához be kell szereznie az érdekelt önkormányzatok jegyzőinek véleményét. Ez alól kivételt jelent az az eset, amikor a vélemények beszerzésével járó késlekedés jelentős veszéllyel vagy helyrehozhatatlan kárral járna.
Ha vélemény beszerzésére nem volt lehetőség, a főjegyzőnek a határozatot haladéktalanul közölnie kell az általa választott módon az érdekelt önkormányzatok jegyzőivel.
Új szabály a tanév szervezésével kapcsolatosan:
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a 2010/2011. tanév rendjéről, valamint egyes oktatási jogszabályok módosításáról szóló 22/2010. (V. 13.) OKM rendelet új 2/A. §-sal egészítette ki a 2009/2010. tanév rendjéről szóló 24/2009.(V.25.) OKM rendeletet.
A 2010. május 21-jétől hatályos új rendelkezés szerint a tanítási év (szorgalmi idő) lezárásának, a tanuló minősítésének, a magasabb évfolyamra lépésnek nem akadálya, ha az iskola a rendkívüli tanítási szünet elrendelése miatt kieső tanítási napokat a közoktatásról szóló törvény 52. § (16) bekezdésében meghatározottak szerint nem tudja teljes egészében pótolni. Az iskola indokolt esetben gondoskodik az elmaradt tananyag 2010/2011. tanítási évben történő feldolgozásáról.
A fentiek alapján javasoljuk, hogy a súlyos árvízi katasztrófahelyzettel érintett települések jegyzői az árvízi vészhelyzet kihirdetésétől kezdve határozatlan időre, iskola esetén 2010. június 15-ig, a szorgalmi idő utolsó napjáig, határozattal rendeljék el a rendkívüli szünetet az illetékességi területükön működő nevelési-oktatási intézmények vonatkozásában.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a Kt. 70. § (4) bekezdése alapján az egyes tanulók év végi osztályzatát a nevelőtestületnek osztályozó értekezleten át kell tekintenie, és a pedagógus, illetve az osztályfőnök által megállapított osztályzatok alapján döntést kell hoznia az érintett tanulók magasabb évfolyamra lépéséről.
Budapest, 2010. június 7.
Dr. Hoffmann Rózsa
oktatási államtitkár
Érettségi
Oktatási Hivatal (OKÉV) Központi ügyfélszolgálata
Telefon: (+36-1) 374-2100
E-mail: info@oh.gov.hu
Felsőoktatási felvételi
Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK)
Telefon: (+36-1) 477-3131
E-mail: info@felvi.hu
Diákigazolvány
Ügyfélszolgálat:
Educatio Kft. Kempelen Farkas Hallgatói Információs Központ
Telefon: (+36-1) 266-7733
E-mail: info@diakigazolvany.hu
NEFMI Központ
Telefon:(+36-1) 795-1200
Fax: (+36-1) 795-0022