- A hitel előfinanszírozás, utófinanszírozás, vagy vegyes? Számla ellenében történik a kifizetés, vagy teljes egészében lehívható a hitel?
Válasz: A beruházás önrésszel csökkentett részének 50%-áig, de legfeljebb 40 millió forintig előfinanszírozás történik Az előfinanszírozás összegét meghaladó további folyósítástól utófinanszírozás történik a műszaki ellenőr által igazolt számlák és lehívólevél alapján. A második folyósítás feltétele az előfinanszírozott összeggel történő elszámolás.
- Mikor kezdhető meg a beruházás, hogy ne számítson megkezdettnek a hitel felvétele szerint? Lehet a pályázat beadási határidejének lejárta után (2003. május 1-én) saját felelősségre elkezdeni?
Válasz: A hitel szerződés megkötése napjától indulhat az építés, építési naplóval igazoltan.
- Mennyi a BUBOR?
- Megvan a beruházás 10%-a, mint önrész, 70%-ra címzett támogatást igénylünk és a fennmaradó 20% részre szeretnénk hitelt felvenni. Lehetséges-e feltételesen benyújtani a hitel kérelmet
Válasz: Lehetséges, és feltételesen történhet a hitel odaítélése és a címzett támogatás odaítélése után lehet majd a szerződést megkötni az MFB-vel.
- A pályázaton való részvétel érinti-e az önkormányzatok adósságot keletkeztető éves kötelezettségvállalásának az 1990. évi LXV. törtvény a helyi önkormányzatokról 88. § (2)-(3) bekezdéseiben meghatározott felső határát?
Válasz: Igen, érinti.
- Amennyiben egy gyakorló gimnázium fenntartója (egyetem) kincstári finanszírozású és nem vehet fel hitelt, részt vehet-e a pályázaton?
Válasz: Ha a fenntartó nem vehet fel hitelt, ebben az esetben ebben a programban sem vehet részt.
- Mi van abban az esetben, ha az önkormányzat 9 millióból meg tudja csinálni a fejlesztést, akkor nem vehet fel hitelt?
Válasz: A jelenlegi program a legalább 11 millió forint értékű beruházásokhoz nyújt hitelt, így 9 millió forintos beruházás esetében az MFB hitelt nem nyújt.
- Önerőnek beszámítható-e megvásárolt, vagy adományként kapott építőanyag (cserép, gipszkarton)?
Válasz: Nem, az önrészt készpénzben kérjük igazolni.
- Az önerőnek mikor kell rendelkezésre állnia? Elég ha a 2004-es költségvetésben áll rendelkezésre?
Válasz: A hitelszerződés megkötésekor rendelkezésre kell állnia az önrésznek. Az erre vonatkozó dokumentumokat legkésőbb eddig az időpontig kell benyújtani.
- A munka megkezdése mikor indulhat el? Lehetséges 2004-ben kezdeni a munkát?
Válasz: Igen a hitel szerződés kötése utáni időpontban, az eredményes közbeszerzési eljárás lefolytatásával megkötött építési szerződéseknek megfelelően, a kialakított ütemezés szerint lehetséges.
- 11.2. Adatlap 5. pontban lehet csak tőkét, kamat nélkül megadni? Elegendő a 11.2. Adatlap 6. pontban megjelölni a BUBOR+2 % vagy végig kell számolni 13 évre a kamatokat? (13 év a futamidő, melyből 3 év lehet a türelmi idő)
A 11.2 adatlap 5. pontjánál, a visszafizetés tervezett üteménél csak a felvett hitelösszeget osszuk egyenlő részekre, vagy a fizetendő kamattal is számoljunk?
Válasz: A fizetendő kamattal is számoljanak, azaz BUBOR+2%. 2003. március 31-én érvényes BUBOR 6,55% évente. A 11.2 adatlap 6. pontja esetén a kitöltéskor aktuális 6 havi BUBOR mértéke irányadó.
A futamidő maximum 13 év (max. 3év türelmi idő + max. 10 év törlesztési idő ). A hivatalos BUBOR fixingek a
http://www.mnb.hu/dokumentumok/bubor2.xls alatt érhetők el.
- 10% önrész rendelkezésre áll, 53% Céda támogatást pályázunk (C jellegű decentralizált támogatás, megyei területfejlesztési tanács, vissza nem térítendő állami támogatás) és 37% hitelt vennénk fel a beruházáshoz. Lehetséges a beruházás költségének egy részére pályázni?
Válasz: Igen, lehetséges a beruházás költségének egy részére pályázni, de a folyósítás feltétele a vissza nem térítendő támogatásra vonatkozó szerződés bemutatása
- Az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került önkormányzatok kiegészítő állami támogatásáról szóló 1991. évi XIX. törvény szerinti ("ÖNHIKI-s") önkormányzat vehet fel hitelt ebben a programban?
Válasz: Önmagában az ÖNHIKI nem kizáró ok, ha minden más feltételnek megfelel az önkormányzat, akkor részt vehet a programban.
- Az önerő igazolásához elég az önkormányzat testületi döntése, vagy a számlavezető bank igazolása szükséges, arról, hogy elkülönített számláján tartja az önrésznek megfelelő összeget?
Válasz: Kérjük a számlavezető bank igazolását a hitelszerződés megkötésekor.
- Amennyiben a tervezési költségekről már van számla, az elszámolható-e, a költségek között szerepeltethető-e? Ha igen, milyen dátumig visszamenőleg építhetők be ezek a költségek a pályázatba?
Válasz: A számla értéke beszámítható, ha műszaki tartalom indokolja.
- A tartalék esetén a szokásos 10%-kal számolhat-e az önkormányzat?
Válasz: A tartalék mértéke a műszaki tartalom függvénye
- A 11.8. adatlapnál, a felajánlott biztosítékoknál mit jelent az "érték"?
Válasz: A 11.8. Adatlap kitöltésekor Zálogjog esetében "Könyv szerinti érték", "Forgalmi érték", "Lekötöttség mértéke" oszlopokat kell kitölteni.
Bankgarancia, Kezességvállalás, Óvadék, Engedményezés, Egyéb esetében csak "Érték" oszlopot kell kitölteni.
- A pályázó egyházi jogi személy egyszerűsített éves beszámolót (pénztárkönyv) készít. Ki kell-e tölteni mind a 11.9.3 sz adatlap 4.és 5. mellékleteit is, vagy szabadon választott, hogy a kettő közül melyiket készíti el a pályázó?
Válasz: Minden adatlapot kérünk kitölteni mely a pályázó gazdálkodásának megismeréséhez szükséges. Ebben az esetben a pályázó választása, hogy beszámoló készítési kötelezettségének megfelelően a 11.9.3 adatlap 4. vagy 5. mellékletét tölti ki.
- A pályázó egyházi jogi személy: a 11.9.3.sz. adatlap 3.mellékletében (mérlegterv) mi a vagyontárgyak, mint eszközök forrás ellentétele? Mi módon szükséges az eszközök mérlegtervben feltüntetett értékét alátámasztani? A pályázó tulajdonában levő eszközöket (ingatlan) tipikusan több évvel ezelőtt ajándékozás, öröklés útján szerezte, azok állaga nagymértékben módosulhatott a megszerzést követően. A pályázó nem készít mérleget, csak tételes, értéket nem tartalmazó vagyonleltárral rendelkezik?
Válasz: A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény, valamint a 218/2000. (XII.11.) Korm. rendelet az egyházi jogi személyek beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól előírásainak megfelelően kérjük értelmezni és kitölteni az adatlapokat.
- Lehet-e a 10%-os önrészt a számlavezető banktól hitel formában felvenni?
Válasz: Az önrésznek saját forrásból kell rendelkezésre állnia. Az önrésznek a hitel szerződés megkötésekor, a számlavezető bank által igazoltan, rendelkezésre kell állni pénzben (bankszámlán).
- A 11.1. pontnál: a fenntartó egyházmegye, melynek nincs adószáma. Kit írjunk be intézményt vagy egyházmegyét.
Válasz: Mindig a fenntartó adatait kell beírni. Az egyházmegyének is valószínűleg van adószáma.
- A 11.1.15 pontnál "Tárgyévet megelőző két év"-nél miért van 4 oszlop?
Válasz: Csak a tárgyévet megelőző 2 év adatait kell beírni.
- A 11.2.9. pontnál az intézménynek van hitele, a fenntartónak nincsen. Melyiket írjuk be?
Válasz: A fenntartó hiteleit kell beírni.
- Árazott vagy árazatlan költségvetést kell a pályázóknak benyújtani?
Válasz: Árazott költségvetést.
- Hány árajánlatot kell csatolni?
Válasz: Egyet, melyet a fenntartó döntéshozatalra jogosult szerve elfogadott.
- Csökkenthető-e a felvenni kívánt hitel összege a pályázat benyújtása után, ha más pályázatot is nyerünk időközben?
Válasz: Igen csökkenthető, de 10 millió Ft alá nem csökkenhet az összeg.
- Lehet-e a teljes költségvetésbe beépíteni (1) társadalmi munkát általános rezsi órabérrel számolva (2) lebontott építőanyag értéket belső számlával igazoltan<
Válasz: Igen, műszaki szakértő fogja egyedileg megvizsgálni, hogy megfelelő-e. Ha nem megfelelő az értékelés, akkor elutasítja a teljes hitelkérelmet.
- Türelmi idő alatt kell-e kamatot számítani? Ha, kell számítani, akkor türelmi idő alatt, vagy után kell megfizetni a banknak?
Válasz: A türelmi idő alatt a kamat felszámításra kerül, melynek megfizetése félévente esedékes.
- Rendelkezési tartási jutalék mennyi és meddig kell fizetni?
Válasz: Max 0,2%/év és a hitel felvételig kell fizetni a szerződés megkötésétől.
- Lehet-e év végén fizetni a törlesztő részletet, 11.2.5. pont?
Válasz: A kamatfizetés félévente esedékes, a tőketörlesztés évente is lehetséges.
- A 11.8. pontnál helyi adó bevétel engedményezése, mint árbevétel engedményezés, megfelel-e fedezetül felajánlott biztosítéknak?
Válasz: Nem elfogadható, mivel az önkormányzat helyi adó bevétele nem tervezhető pontosan.
- Előtörlesztés lehetséges-e?
Válasz: Lehetséges a hitelszerződésben meghatározott feltételek szerint.