1703. május 6-án kelt II. Rákóczi Ferenc brezáni kiáltványa, amelyben harcba szólítják a Habsburgok ellen Magyarország minden "nemes és nemtelen" lakosát. A harc célja, hogy "a törvénytelen és szenvedhetetlen iga alól" felszabadítsák az országot.
Ezzel megkezdődött a Rákóczi-szabadságharc.
A háromszáz évvel ezelőtti történelmi események emlékére az Oktatási Minisztérium és a Történelemtanárok Egylete 2003. május 5. és 12. között lovas történelmi kirándulást rendez a Sárospatak-Ónod-Szécsény-Romhány-Tokaj-Szerencs-Kassa útvonalon diákok és tanárok számára.
A kirándulás résztvevőinek személyére az Oktatási Minisztérium és a Történelemtanárok Egylete pályázatot hirdet.
Pályázhatnak a Rákóczi-szabadságharc iránt érdeklődő és lovagolni tudó
- legalább 13 éves diákok és
- tanárok.
A pályázatban közölni kell a pályázó
- nevét, értesítési- címét, telefonszámát, e-mail címét,
- iskolájának nevét, címét és- telefonszámát.
A pályázathoz mellékelni kell
- igazolást arról, hogy a pályázó alapfokú lovagló gyakorlattal rendelkezik, fizikailag és szellemileg alkalmas a ló szakszerű befolyásolására és ura tud maradni mind a három jármódban (lépés, ügetés, vágta) a társaslovaglás szabályainak betartása mellett;
- orvosi igazolást, hogy egészségileg alkalmas lovaglótúrán való részvételre;
- szülőjének,- gondviselőjének hozzájárulását a kiránduláson való részvételhez (18 év alatti pályázó esetén);
- egy darab igazolványképet;
- érvényes- útlevelének fénymásolatát (mind tanuló, mind tanár esetén), mivel a lovastúra utolsó állomása Kassán, a Szlovák Köztársaságban van;
- iskolája igazgatójának hozzájárulását ahhoz, hogy 2003. május 5. és 12. között a tanítástól távol maradjon (mind tanuló, mind tanár esetén);
- legfeljebb két- oldal leírást arról, hogy eddigi élete, tanulmányai, családjának múltja, története, lakóhelyének emlékei során miként találkozott a Rákóczi-szabadságharc emlékeivel, történetével, mi keltette fel érdeklődését ez iránt a történelmi időszak iránt, milyen művelődéstörténeti, hadtörténeti, viselettörténeti emlékekkel találkozott, milyen forrásokat tanulmányozott az egyéni sorsokat, személyes emlékeket illetően, milyen irodalmi művet, történelmi forrásmunkát olvasott a kérdésről (tanuló esetén);
illetve
- legfeljebb- két oldal leírást arról, hogy tanári munkája során milyen formában kerül szóba a Rákóczi-szabadságharc, az európai hatalmi összefüggések és a magyar politika kapcsolata, milyen kulcskérdések merültek fel a diákok részéről, milyen tantárgy-pedagógiai megoldásokat alkalmazott az anyag megismertetésére különösen az egyéni sorsokat, személyes és lakóhelyi emlékeket illetően (tanár esetén).
A kirándulás költségét az Oktatási Minisztérium fedezi, beleértve a résztvevők számára a lovak felkészítését és biztosítását, valamint a lovastúra szempontjából felmerülő egyéb költségeket is (balesetbiztosítás, speciális öltözet stb.). A résztvevők számára egy napos lovas szakmai felmérést és felkészítést is rendezünk 2003. április 26-27-én.
A kirándulás során a résztvevők bejárják a Rákóczi-szabadságharc számos emlékhelyét, részt vesznek az ott szervezendő eseményeken, Szerencsen segítőikkel közösen kuructábort építenek. Szállásuk kollégiumban lesz.
A pályázat beérkezésének határideje 2003. április 14.
A pályázatot az alábbi címre kell küldeni:
Oktatási Minisztérium
Nemzeti Emlékezet Programiroda - Rákóczi-lovastúra
Budapest
Pf. 1.
1884
A pályázók közül szakmai bizottság választja ki a kirándulás résztvevőit, akik közül a nyertesek 2003. április 17-ig, a többiek április 25-ig értesítést kapnak.
Oktatási Minisztérium
Nemzeti Emlékezet Programiroda
Történelemtanárok Egylete
Érettségi
Oktatási Hivatal (OKÉV) Központi ügyfélszolgálata
Telefon: (+36-1) 374-2100
E-mail: info@oh.gov.hu
Felsőoktatási felvételi
Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK)
Telefon: (+36-1) 477-3131
E-mail: info@felvi.hu
Diákigazolvány
Ügyfélszolgálat:
Educatio Kft. Kempelen Farkas Hallgatói Információs Központ
Telefon: (+36-1) 266-7733
E-mail: info@diakigazolvany.hu
NEFMI Központ
Telefon:(+36-1) 795-1200
Fax: (+36-1) 795-0022