2024. március 29.
eu2011.hu
Önkéntesség Európai Éve 2011
Átadás-átvétel
Felhasználóbarát honlap 2009-2010
 
 

Ez az oldal csak archívum, tartalma ELAVULT – kérjük, látogassák meg a tárca honlapját itt.

Hevesy György Országos Kémia Verseny

2003. június 8.

A versenyt a Magyar Természettudományi Társulat, a TIT Bugát Pál Egyesülete, az egri Eszterházy Károly Főiskola, az OM Kutatás-fejlesztési Helyettes Államtitkárság, a Környezetvédelmi Minisztérium, az Ipar Műszaki Fejlesztéséért Alapítvány, a Magyar Szabadalmi Hivatal, az Oktatási Minisztérium, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, a Soros Alapítvány, a Magyar Tudományos Akadémia, a Kiss Árpád Országos Közoktatási Szolgáltató Iroda, a Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány, az Illyés Alapítvány, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, a Richter Gedeon Rt., a CHINOIN Gyógyszervegyészeti Termékek Gyára Rt., az EGIS Gyógyszergyár Rt., a TIT Szövetség és tagegyesületei, a megyei (fővárosi) pedagógiai intézetek, a megyei kémiai szakértők, a Természet Világa című folyóirat támogatásával és közreműködésével hirdetjük meg.

A versenyen a 7. és 8. évfolyam (l3 és 14 éves korosztály) tanulói vehetnek részt, függetlenül az iskolatípustól és attól, hogy mikor kezdték el tanulni a kémiát.

A verseny ismeretanyaga:

A 7. évfolyamos (13 éves korosztály) tanulók részére:

  • a legfontosabb anyagok levegő, víz, hidrogén, oxigén, szén-dioxid) tulajdonságai.
  • Anyagcsoportok (elem, vegyület, keverék, oldat).
  • Oldás, oldatok, tömeg %-os összetétel, elválasztási műveletek.
  • Atomszerkezet, periódusos rendszer.
  • Egyszerű molekulák, ionvegyületek összetétele.
  • Savak, bázisok, sók; kémhatás, pH (egyszerű értelmezés).
  • Egyenletírás, kémiai számítások.

A 8. évfolyamos (14 éves korosztály) tanulók részére:

  • kémiai kötések, anyagi halmazok.
  • Redoxi és sav-bázis reakciók.
  • Nemfémes és fémes elemek és vegyületeik.
  • Energiaforrások, tápanyagok, műanyagok.

Minden évben bemutatjuk a kémiatörténet kiemelkedő alakjainak munkásságát a Hevesy György Országos Kémiai Versenyen.

A verseny három fordulós:

I. Házi döntő (2004. január 2. - február 17.)

Az iskolákban a szaktanárok külön a 7. évfolyamos (13 éves) és külön a 8. évfolyamos (14 éves) tanulóknak szervezik meg az első fordulót.

A megyékben a TIT szervezetek, vagy a megyei (fővárosi) pedagógiai intézetek versenyfelelőseivel kell felvenni a kapcsolatot.

A megyékben az elért eredmények alapján, megyénként és évfolyamonként 30-50 tanuló küldhető a megyei fordulóra. A bejutott 7. és 8. évfolyamos (13 és 14 éves) tanulók létszámát a megyei TIT szervezetek, vagy a megyei (fővárosi) pedagógiai intézetek juttatják el a Magyar Természettudományi Társulatnak dr. Bezerédy Edit ügyvezető igazgató nevére (levélcím: 1088 Budapest, Bródy Sándor utca 16. Telefon/fax: 06-1/- 3384-593.

Beküldési határidő: 2004. február 20.


II. Megyei döntő: 2004. március 27. (szombat)

A Magyar Természettudományi Társulat által összeállított központi feladatlapot kapnak külön a 7. évfolyamos (13 éves) és külön a 8. évfolyamos (14 éves) versenyzők. A megyei döntőbe a nevezési díj 1200,-Ft/fő. A budapesti versenyzőktől a Fővárosi Pedagógiai Intézet nem kér nevezési díjat.

A megyékben a fordulót a megyei TIT szervezetek, vagy a megyei (fővárosi) pedagógiai intézetek versenyfelelősei szervezik meg. A dolgozatokat központi javítókulcs alapján az előző évekhez hasonlóan a helyi versenybizottság értékeli.

FIGYELEM! A helyszínen kijavított és értékelt dolgozatok rangsorolása, helyezése kihirdethető, de ez nem jelenti azt, hogy a versenyző automatikusan tovább jut az országos döntőbe. Az előző évekhez hasonlóan a 80 pont feletti, illetve megyénként és évfolyamonként megküldött 8-10 legjobb dolgozatot az országos versenybizottság újra javítja és évfolyamonként újra rangsorolja. A döntőbe bejutott tanulók száma maximum 60 fő.

A 80 pont feletti, illetve megyénként és évfolyamonként a 8-10 legjobb dolgozatot a következő címre szíveskedjenek küldeni: dr. Bezerédy Edit, a Magyar Természettudományi Társulat ügyvezető igazgatója (levélcím: 1088 Budapest, Bródy Sándor utca 16. Telefon/fax: 06-1-3384-593.

Beküldési határidő: 2004. április 5.


III. Országos döntő: 2004. május 21-22-23. (péntek-szombat-vasárnap)

Helye: Eszterházy Károly Főiskola - Eger

A döntő három fordulós: írásbeli, gyakorlat, szóbeli

Az egyes fordulókról és a verseny részletes programjáról a Magyar Természettudományi Társulatnál dr. Bezerédy Edit ügyvezető igazgatótól (1088 Budapest, Bródy Sándor utca 16. Telefon/fax: 06-1-3384-593 lehet érdeklődni, továbbá a megyei TIT szervezeteknél és a megyei (fővárosi) pedagógiai intézeteknél.

A budapesti versenyzők részletes programjáról a Fővárosi Pedagógiai Intézetben tanévkezdéskor megtartott munkaközösség-vezetői ülésen adnak tájékoztatást. Kerületenként a munkaközösség-vezetők fogják össze a versenyt.

A verseny részletes programját a szervezőknek és az érdeklődőknek tanévkezdéskor postázzuk.

 ugyfelkapu  ujmagyarorszag magyarorszag.hu
banner_2 banner_kszk_w120 buro EUvonal
 

Nemzeti Erőforrás Minisztérium

1055 Budapest, Szalay utca 10-14.

Telefon: (+36-1) 795-1200

E-mail:

Államtitkárságok