2024. április 24.
eu2011.hu
Önkéntesség Európai Éve 2011
Átadás-átvétel
Felhasználóbarát honlap 2009-2010
 
 

Ez az oldal csak archívum, tartalma ELAVULT – kérjük, látogassák meg a tárca honlapját itt.

Az Irinyi János Országos Középiskolai Kémiaverseny

2003. június 8.

A Magyar Kémikusok Egyesülete Kémiatanári Szakosztálya és az Oktatási Minisztérium, meghirdeti a 36. Irinyi János Országos Középiskolai Kémiaversenyt a 2003 /2004. tanévre.

Az elméleti verseny anyaga az általános iskolában és a középfokú iskolákban tanult kémia, kategóriánként értelmezve. Az elméleti tudás terjedjen ki az alkalmazott és a környezeti kémiára és a kémia történetének magyar vonatkozásaira. A gyakorlati versenyen a térfogatos elemzésben kell jártasságot bizonyítani.

Az iskolai és a megyei fordulók feladatait a megyék önállóan készítik el, de a második forduló írásbeli munkájához központi feladatok is igényelhetők a Versenybizottságtól (Magyar Kémikusok Egyesülete, 1027 Budapest Fő u. 68.). Az első forduló írásbeliből (számítási feladatok és elmélet), a második forduló írásbeliből és gyakorlatból áll. A feladatok elkészítéséhez segítséget adnak a Középiskolai Kémiai Lapokban megjelent ismertetők és feladatok.

A döntőbe nevezhető tanulókat a selejtezők eredményei alapján választják ki a pedagógiai intézetek, illetve Budapesten a Fővárosi Pedagógiai Intézet. A benevezhető megyei létszámot az előző verseny eredményeinek figyelembe vételével határozza meg a Versenybizottság és megküldi a megyei pedagógiai intézeteknek.

Az országos döntő költségeit, beleértve a versenyzők teljes ellátását is, a meghirdetők és a résztvevőket kiküldő intézmények közösen fedezik. A kísérőtanárok ellátását szolgáló térítési díjat akiküldők biztosítják. A térítési költségekről a megyei verseny előtt küld tájékoztatást a Versenybizottság a pedagógiai intézeteknek.

Az országos döntő írásbelijén minden versenyző azonos feladatlapokat kap. A versenyző a tanulmányainak megfelelő feladatokat kiválasztja, és azokat oldja meg. A laboratóriumi gyakorlaton más-más feladatot kapnak a 9. illetve a 10. osztályos tanulók. Az értékelést és a rangsorolást a tantervi különbségeknek megfelelően, kategóriánként végzi a Versenybizottság. Az írásbeli és a gyakorlati munka eredményét a verseny első napján, az értékelés befejezése után nyilvánosságra hozza a Bizottság.

Az I. kategóriába tartoznak a 9. évfolyam tanulói. Ezen belül az I. a. kategóriába tartoznak azok, akik legfeljebb heti 2 órában tanulták a kémiát. Az I. b. kategóriába soroljuk azokat a versenyzőket, akik a heti 2 óránál magasabb óraszámban tanulták a kémiát, valamint a vegyész és a vegyész jellegű szakközépiskolák tanulóit.

A II. kategóriába tartoznak a 10. évfolyam tanulói. Ezen belül a II. a. kategóriába tartoznak azok, akik legfeljebb heti 2 órában tanulták a kémiát. A II. b. kategóriába soroljuk azokat a versenyzőket, akik a heti 2 óránál magasabb óraszámban tanulták a kémiát, valamint a vegyész és a vegyész jellegű szakközépiskolák tanulóit.

A III. kategóriába tartoznak a 9. és 10. évfolyamban tanuló szakközépiskolai tanulók, akik 1 vagy 2 évig tanulták a kémiát.

A fentiektől eltérő óraszámban dolgozó iskolák a pedagógiai intézettel egyeztetve, sorolják kategóriába a versenyzőket.

Az országos döntőn a verseny eredményhirdetése nyilvánosan és ünnepélyesen történik, amikor kategóriánként, a létszámmal arányosan, 2-5 tanuló kap oklevelet és emlékérmet. További versenyzők írásbeli dicséretet kapnak a helyezésekért, illetve a kiemelkedő részeredményekért. Az 1998-ban alapított, pénzjutalommal járó Irinyi-díjat 2 versenyző kapja. A verseny egészére vonatkozó általános és szakmai értékek alapján Irinyi-díjat kap a legjobb 9. osztályos és a legjobb 10. osztályos tanuló.

A 36. Irinyi-verseny határidői

(Ig.) Az iskolák igazgatói jelentik a pedagógiai intézeteknek a versenyezni kívánó tanulók létszámát kategóriánkénti bontásban 2003.december 22-ig.

(ped .int.) A pedagógiai intézetek által megbízott szervezők elkészítik a feladatlapokat 2004. január 24-ig.

(ped. int.) A pedagógiai intézetek továbbítják a feladatlapokat az iskolákhoz 2004. február 02-ig.

(Ig.) Az iskolai fordulók lebonyolítása a zárthelyi vizsgák szabályai szerint 2004. február 4-én, szerdán, 14-16 óráig.

(Ig.) A szaktanári javítás után az iskolák igazgatói felterjesztik a Pedagógiai Intézet által megadott pontszám feletti dolgozatokat a pedagógiai intézethez 2004. február 20-ig.

(ped. int.) A pedagógiai intézetek által felkért versenybizottság felülbírálja a felterjesztett dolgozatokat és összeállítja a megyei fordulóba behívandó tanulók névsorát 2004. február 25-ig.

(ped. int.) A versenybizottság elkészíti vagy a Magyar Kémikusok Egyesületétől (MKE) igényli a megyei forduló feladatait

Igénylés a MKE-től 2004. február 28-ig

Elkészítés helyileg 2004. március 05-ig.

(ped. int.) A megyei fordulók lebonyolítása a Pedagógiai Intézetek által felkért iskolákban 2004. március 17-én (szerdán) 9 -13 óráig.

(ped. int.) A pedagógiai intézetek a versenyek alapján elkészítik az országos döntőbe jutott tanulók névsorát kategóriánként. A névsort kiegészítik a kísérőtanárok névsorával, akik a döntő értékelő munkájában is részt vesznek. A két névsort megküldik az Irinyi János Kémiaverseny Bizottságának (Magyar Kémikusok Egyesülete, 1027 Budapest Fő u. 68.) és intézkednek a részvételi hozzájárulás befizetéséről 2004. április 1-ig.

Az országos döntő 2004. május első felében kerül megrendezésre.

A versennyel kapcsolatos további információk a www.mke.mtesz.hu oldalon találhatók.

Magyar Kémikusok Egyesülete Kémiatanári Szakosztálya

 ugyfelkapu  ujmagyarorszag magyarorszag.hu
banner_2 banner_kszk_w120 buro EUvonal
 

Nemzeti Erőforrás Minisztérium

1055 Budapest, Szalay utca 10-14.

Telefon: (+36-1) 795-1200

E-mail:

Államtitkárságok