2024. április 20.
eu2011.hu
Önkéntesség Európai Éve 2011
Átadás-átvétel
Felhasználóbarát honlap 2009-2010
 
 

Ez az oldal csak archívum, tartalma ELAVULT – kérjük, látogassák meg a tárca honlapját itt.

Kresznerics Ferenc VI. Országos Anyanyelvi Verseny

2003. június 9.

A celldömölki Kresznerics Ferenc Könyvtár, a Vas Megyei Pedagógiai Intézet Szakmai- és Szakszolgálat, a Berzsenyi Dániel Irodalmi és Művészeti Társaság a 2004. évi magyar nyelv hete rendezvényeként meghirdeti a Kresznerics Ferenc VI. Országos Anyanyelvi Versenyt, az általános iskolák 7-8., a hatosztályos gimnáziumok 1-2., és a nyolcosztályos gimnáziumok 3-4. évfolyamos tanulóinak.

A verseny célja: ismerjék meg a tanulók a XVIII-XIX. század fordulóján élt polihisztor, Kresznerics Ferenc életútját és munkásságát, ki elhivatott nyelvészként kutatta anyanyelvünk történetét, alkotta meg “gyökerésző” szótárát, melynek elismeréseként a Magyar Tudós Társaság “tiszteleti taggá” választotta.

Szeretnénk felhívni a felnövekvő nemzedék figyelmét, hogy az ország Európai Unióba való lépése nem jelentheti nemzeti kultúránk feladását, hogy különösen felerősödik felelősségünk anyanyelvünk iránt, nehogy “elmerüljön, visszasüllyedjen a ködbe, melyből származott, e nemes szép alakzat”.

A már kialakult hagyományokat őrizve – immár hatodik alkalommal – szeretnénk vendégül látni azokat a fiatalokat, akik az anyanyelvünk iránt táplált érzelmeiktől indíttatva önfeledt vetélkedésre is készek, akik szeretnék, hogy örökké lobogjon e “szél-kaszabolta” magyar nyelv.

Az anyanyelvi verseny időpontja: 2004. április 28-29-30.

Az anyanyelvi verseny helye: Kresznerics Ferenc Könyvtár,

Celldömölk, Dr. Géfin Lajos tér l.

A verseny lebonyolítása:

Az országos anyanyelvi verseny két fordulóból áll.

I. forduló: A tanulók egyéni pályamunkával nevezhetnek a versenyre, melynek címét, témáját az alábbiak közül választhatják.

1. Vallomás az anyanyelvről

Mottó: “Törvény, ész, s imánk vagy,
továbbra is akard,
hogy jövőnkért küzdve
légy kezünkben a kard.”

Követelmény: a pályázó Mátyás Ferenc: Teremtő anyanyelv című költeménye szellemében valljon az anyanyelve iránti érzelmeiről, fejtse ki, miért fontos szerinte Európa nagy családja tagjaként is megőrizni, ápolni nyelvédesanyánkat!

Terjedelem: max. 5 A/4-es méretű gépelt oldal.

2. Újkeletű szavaink

Mottó: “A szó ékszer
kényes-fényes.
Anyanyelvem
édes-ékes.”

(Kiss Dénes: Ékes anyanyelv)

Követelmény: Gyűjtsön a pályázó környezete, a köznyelv, a sajtó, a gazdasági, politikai élet nyelvében használt új szavakat, kifejezéseket, amelyek a Magyar nyelv értelmező szótárában, az Értelmező kéziszótárban még nem találhatók, bizonyítva ezzel, hogy a nyelv állandóan változó, megújulásra kész rendszer. A pályamunka színvonalát emeli, ha a szerző a 40-50 szavas szótárát valamilyen logikai, tartalmi szempont alapján rendszerezi, esetleg dolgozatát fényképekkel, újságkivágatokkal illusztrálja.

3. Nyelvőrködés

Mottó:

“… egy ország figyel rá, hogy lesz szebb a szép,
S a magyarhoz méltó ízesebb a beszéd.”

(Mátyás Ferenc: Hódolat – Péchy Blankának)

E témát azok a pályázni szándékozók válasszák, akiknek iskolájában nyelvi szakkör, Beszélni nehéz kör működik, amelynek a tanuló maga is tagja!

Követelmény: Mutassa be a pályázó az adott szakkör nyelvművelő, nyelvvédő tevékenységének történetét, tartalmát! Közölje ötleteit, amelyek megvalósítása során munkájuk még hatékonyabb lehetne! Az illusztráció ezúttal is emeli a pályamunka minőségét.

Terjedelem: max. 7 A/4 méretű gépelt oldal.

A pályázatokat 2004. január 31-ig a következő címre kérjük beküldeni: Kresznerics Ferenc Könyvtár, 9501 Celldömölk Pf.: 162.

II. forduló:

A pályázatokat szakemberekből álló bizottság értékeli. Az értékelés eredményéről 2004. március 15-ig értesítjük a tanulókat.

A három témakör 10-10 legjobb dolgozatának szerzőjét hívjuk meg az országos döntőre, amelyet Celldömölkön a Kresznerics Ferenc Könyvtárban rendezünk. (A behívott versenyzők aránya – a beküldött pályamunkák mennyisége és minősége szerint – módosulhat.)

A döntőbe jutott versenyzők írásbeli majd szóbeli feladatokat oldanak meg. Ennek során nyelvtörténeti, helyesírási, leíró nyelvtani, nyelvhelyességi, szövegértelmező készségeikről és képességeikről adnak számot, s bizonyítják, hogy kellően ismerik a verseny névadójának életét és munkásságát.

Követelményszint: az érvényben lévő általános iskolai magyar nyelv tantárgy tananyagának alapos ismerete a 7. évfolyammal bezárólag.

Ajánlott irodalom a felkészüléshez:

Antalné Szabó Ágnes – Raátz Judit: Magyar nyelv és kommunikáció. Tankönyv és munkafüzet 5-8. osztály. Bp.: Nemzeti Tankönyvkiadó, 2003.
Dörnyei László: Helyesírási gyakorlófüzetek 5-8. osztály. Celldömölk, Apáczai Kiadó, 1993.
Dörnyei László: Középiskolába készülök nyelvtanból 8. osztály. Celldömölk, Apáczai Kiadó, 2002.
Grétsy László: A mi nyelvünk: íróink és költőink a magyar nyelvről. Bp.: Tinta Kiadó, 2000.
“Hass, alkoss, gyarapíts…”: haza és nemzettudat a magyar irodalomban. Összeáll. Nagy Zoltán. Kisújszállás: Szalay Kiadó és Kereskedőház Kft., 2000.
Horváth Ferenc: Kresznerics Ferenc (1766-1832). – In: Vasi Szemle, 1966. 1. sz. 42-55.
Koltai Jenő: Kresznerics Ferenc élete és munkássága (1766-1832). Kézirat. Celldömölk, 1993. 32. lev.
Kresznerics Ferenc portréja: Dobri Mária, Tóth Péter és Heigl István tanulmánya. – In: Vasi Szemle, 1993. 4. sz. 511-553.
Molnár Tiborné: Tehetséggondozás, anyanyelvi kommunikációs nevelés. Szombathely, Vas Megyei Pedagógiai Intézet, 2000.
Cs. Nagy Lajos: Helyesírási gyakorlókönyv. Bp.: Trezor, 1992.
Psalmus Hungaricus: százharminchárom magyar vers. Szerk. Pomogáts Béla. Kaposvár: Berzsenyi Dániel Irodalmi és Művészeti Társaság, 2000.
Rácz Endre – Takács Etel: Kis magyar nyelvtan. Bp., 1991.
Ruffy Péter: Bujdosó nyelvemlékeink. Bp.: Móra, 1977.
Szathmári István – Bárczi Géza: Megemlékezés Kresznerics Ferencről. – In: Magyar Nyelv, 1966. 3. sz., 373-379.
Tóth Péter: Kresznerics Ferenc (1766-1832). – In: Szombathelyi tudós tanárok. A Berzsenyi Dániel Megyei Könyvtár és a Szombathelyi Megyei Jogú Város Önkormányzata. Szombathely, 1998. 39-75.
Tóth Péter: Kresznerics Ferenc (1766-1832). http://www.szentnorbert.sulinet.hu/evk98/Kresznerics.html 
Verseghy nyelvművelő verseny. Szerk. Pápayné Kemenczey Judit. Szolnok, Verseghy Ferenc Megyei Könyvtár, 1989.
Verseghy nyelvművelő verseny: nyelvművelő feladatok és játékok. Szerk. Pápayné Kemenczey Judit. Szolnok, Verseghy Ferenc Megyei Könyvtár, 1992

Azoknak az iskoláknak, amelyek levélben jelzik, hogy tanulóik pályázni kívánnak, a könyvtárakban nehezen beszerezhető irodalmat – Kresznerics Ferenc életével kapcsolatban – kérésre másolatban megküldjük térítés ellenében, vagy az internetről, Celldömölk honlapjáról letölthetőa http://www.cellbibl.hu címen.

Díjazás: A döntőbe jutott versenyzők emléklapot és könyvajándékot, a helyezettek oklevelet és könyvjutalmat kapnak. A legjobb pályamunkákat a rendező könyvtár helytörténeti gyűjteményében megőrizzük.

Költségek: A nevezés díjtalan. Az utazás költségei a versenyzőt terhelik. A tanuló és kísérője - felkészítő tanár, vagy szülő (1 fő) - részére étkezést, szállást biztosítunk. Ennek költségeit a rendező szervek vállalják.

Az eredmények megtekinthetők: A verseny eredményét a következő közlönyök és szakfolyóiratok teszik közzé évről évre: az Oktatási Közlöny, a Kulturális Közlöny, a Magyartanítás, az Édes Anyanyelvünk, a Vas Megyei Pedagógiai Hírmondó, a Könyvtári Levelező/lap. Közöljük még a Kresznerics Ferenc Könyvtár honlapján: http://www.cellbibl.hu

A versenyfelelős:

Dr. Bellérné Horváth Cecília könyvtárigazgató
Kresznerics Ferenc Könyvtár

9500 Celldömölk, Dr. Géfin Lajos tér 1., Pf. 162.

Telefon: 95/521-016

Fax: 95/521-017

e-mail: cellbibl@rik.bdtf.hu

 ugyfelkapu  ujmagyarorszag magyarorszag.hu
banner_2 banner_kszk_w120 buro EUvonal
 

Nemzeti Erőforrás Minisztérium

1055 Budapest, Szalay utca 10-14.

Telefon: (+36-1) 795-1200

E-mail:

Államtitkárságok