2024. március 28.
eu2011.hu
Önkéntesség Európai Éve 2011
Átadás-átvétel
Felhasználóbarát honlap 2009-2010
 
 

Ez az oldal csak archívum, tartalma ELAVULT – kérjük, látogassák meg a tárca honlapját itt.

Latin Nyelvi Verseny

2003. június 8.

Az Oktatási Minisztérium támogatásával a Magyar Ókortudományi Társaság a 2003/2004-as tanévre meghirdeti országos Ábel Jenő latin tanulmányi versenyét a követekező két kategóriában:

1. Maiores”-kategória: a 9. és 10. osztályosoknak (11. osztályosok csak akkor indulhatnak, ha második éve tanulják a nyelvet),

2. Minores”-kategória: a 7-8. osztályosok számára.

A verseny lebonyolítása:

a) A verseny kétfordulós. Az első fordulóra való jelentkezés az iskola igazgatójánál, vagy a latint oktató latintanárnál történik. A verseny úgyszintén az iskolákban zajlik.

b) A második forduló az ELTE épületében zajlik a Latin Tanszék munkatársai segítségével. A feladat mindkét alkalommal zárthelyi dolgozatként latin szöveg magyarra fordítása szótár segítségével.

c) Az "Ábel Jenő Latin Verseny " első 20 helyezettje vesz részt az ún. “arpinói" válogató versenyen. E válogatón eredményesen szereplő 12-14 diák utazhat Olaszországba a nemzetközi arpinói Cicero versenyre.

d) A “minores" - verseny kisdiákjai a megfelelő korosztályt elérve indulhatnak az “Ábel Jenő Latin Versenyen", tehát az “arpinói" megmérettetésből ők sincsenek kizárva, amennyiben folyamatosan tanulják iskolájukban a latin nyelvet.

Díjazások:

Az első három helyezett mindkét kategóriában pénz- és könyvjutalomban részesül, a további helyezettek (4-20-ig) és a dicséretesek pedig könyvjutalmat kapnak. A dicséretesek létszáma az elért eredménytől függ.

Mivel az iskolarendszer változása és tankönyvek megszaporodása indokolttá teszi, az alábbiakban vázlatosan felsoroljuk azokat a nyelvtani tudnivalókat, amelyeknek feltétlenül birtokában kell lennie annak a diáknak, aki a versenyen indulni szeretne. (Forrás: N. Horváth Margit – Dr. Nagy Ferenc: Latin nyelvkönyv I. és II.)

Maiores-kategória: Az öt declinatio főneveinek és mellékneveinek ragozása, beleértve a kivételeket is. Vocativus. Locativus. Az igeragozásból: indicativus, coniunctivus, imperativus, mindez activumban és passivumban. Rendhagyó igék: sum, possum, fero, eo, volo; a csak perfectumi alakú igék közül: coepi, memini. Participiumok közül: part. impf. act., part. perf. pass., part. inst. act. Infinitivusokból: inf. impf. act. és pass., inf. perf. act. és pass. Álszenvedők, pl. nascor, morior, félig-álszenvedők, pl. gaudeo, fio is. A supinum használata. Személyes, birtokos, visszaható, mutató, vonatkozó, meghatározó (ipse, ipsa, ipsum; idem, eadem, idem; quidam, quaedam, quoddam) névmások, tőszámnevek 1—1000-ig. Melléknévfokozás, a rendhagyóak is. Adverbiumképzés, a rendhagyóak is. Esettan: genitivus obiectivus és subiectivus, partitivus, ablativus loci (honnan? és hol? kérdésre), separationis, originis, causae, comparationis, instrumenti, sociativus, modi, mensurae, qualitatis, limitationis, temporis; passiv igék melletti abl. auctoris és rei efficientis. Mondattan: Ablativus absolutus. Accusativus cum infinitivo. Függő kérdés. Célhatározói alárendelő mellékmondat. Célzatos alanyi/tárgyi mellékmondat. Feltételes alárendelő mellékmondat. A döntőre ezeken kívül: gerundiumos és gerundivumos szerkezet.

Minores-kategória: 1-5. declinatio, vocativus, locativus, melléknevek alapfokban, személyes, birtokos, visszaható névmás, hic3, ille3, qui3, 1-4. coniugatio: aktiv indicativusi idők (impf. - perf.) létigéből is, első imperativus. Mondattan: egyszerű mondat, mellérendelő mondatok, vonatkozói alárendelő mondat indicativusszal, időhatározói mondat indicativusszal (cumtemporale, postquam), okhatározói mondatok közül: quod, quia + ind. A döntőre ezeken kívül: coniunctivus (impf. és perf.), supinum accusativus, ut finale, cum historicum, feltételes mondatok közül: casus realis.

Ütemterv

A versenyre való jelentkezés (az iskolákban): 2004. január 9-ig. Az iskola írásban közli — kategóriánként összesítve (1. “Maiores”, ill. 2. “Minores”-verseny) — a jelentkezők létszámát az ELTE BTK Latin Nyelvi és Irodalmi Tanszékével (postacíme: Budapest, Pf. 107., 1364): 2004. január 30-ig.

A Tanszék megküldi az iskolai forduló tételeit — kategóriánként két-két példányban — kísérőlevéllel az iskoláknak: 2004. február 10-ig. Amennyiben a jelzett időpontig az iskola nem kapja meg a tételcsomagot, kérjük, jelentkezzenek telefonon az ELTE BTK Latin Tanszékén, tel.: (06-1-) 4838004 vagy 483-8000/4716, /4706 (fax). A tételeket — a kísérőlevélben foglalt kívánalmak betartásával — az iskolákban, közvetlenül a verseny kezdete előtt, kellő példányszámban sokszorosítják.

Az iskolai dolgozat írása: 2004. február 13-án, pénteken 10-13 óráig.

Az iskola megküldi a továbbjutásra javasolt dolgozatokat az ELTE Latin Tanszékének Kopeczky Rita egyetemi tanársegéd és Dr. Adamik Béla egyetemi adjunktus nevére címezve: 2004. március 1-ig.

A versenybizottság döntése alapján a Tanszék megküldi az iskolának a továbbjutott tanulók behívóleveleit 2004. március 22-ig.

A központi versenydolgozat írása: 2004. április 24-én, szombaton 12-16 óráig az ELTE Jogi Karán.

A Felhívást közzé tesszük a www.latin.elte.hu honlapon is, továbbá (esetleges pontosításokkal) még egyszer közöljük a decemberi Oktatási Közlönyben.


Dr. Adamik Tamás s.k.

Dr. Borzsák István s.k.

egyetemi tanár

akadémikus

a Magyar Ókortudományi Társaság

professor emeritus

főtitkára

az Országos Latin Tanulmányi Versenyek fővédnöke

 ugyfelkapu  ujmagyarorszag magyarorszag.hu
banner_2 banner_kszk_w120 buro EUvonal
 

Nemzeti Erőforrás Minisztérium

1055 Budapest, Szalay utca 10-14.

Telefon: (+36-1) 795-1200

E-mail:

Államtitkárságok