2024. március 29.
eu2011.hu
Önkéntesség Európai Éve 2011
Átadás-átvétel
Felhasználóbarát honlap 2009-2010
 
 

Ez az oldal csak archívum, tartalma ELAVULT – kérjük, látogassák meg a tárca honlapját itt.

Öveges József Fizikaverseny

2003. június 8.

Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat (ELFT) és az Oktatási Minisztérium négyszintű, országos döntővel záruló, önkéntes egyéni fizikaversenyt hirdet meg a 2003/2004. tanévben a 13-14 éves (az általános iskolák 7. és 8. osztályos, illetve a gimnáziumok ennek megfelelő életkorú) tanulók számára.

A rendező szervek

  • A helyi (iskolai) versenyek meghirdetését és lebonyolítását az iskolák végzik.
  • A területi (Budapesten kerületi) és a megyei (Budapesten fővárosi) versenyek meghirdetésére és lebonyolítására az Eötvös Loránd Fizikai Társulat a Pedagógiai Intézeteket, illetve a helyükbe lépett intézményeket kéri fel.
  • Az országos döntő megszervezése és lebonyolítása az ELFT Általános Iskolai Oktatási Szakcsoportja Versenybizottságának a feladata.

Teendők, határidők

  • A helyi versenyeket az iskolák hirdetik meg, és bonyolítják le a helyi szokásoknak megfelelően 2003. december 19-ig.
  • Valamennyi megyei (fővárosi) Pedagógiai Intézet 2003. december 31-ig értesítést küld (nemleges esetben is) arról, hogy a megye (főváros) indít-e versenyzőt az országos döntőn. Cím: Eötvös Loránd Fizikai Társulat, 1371 Budapest, Pf.: 433.
  • A területi (kerületi) és a megyei (fővárosi) fordulókat a megyei (fővárosi) versenybizottságok szervezik meg, és ütemezik a kialakult helyi szokások szerint.

A megyei (fővárosi) versenybizottságok úgy tesznek javaslatot a versenyek időpontjaira, hogy a megyei (fővárosi) döntő legkésőbb 2004. április 23-ig megtörténjen.

A versenyfeladatok kitűzése, javítása, értékelése

  • A helyi versenyek feladatait az iskolák szaktanárai,
  • a területi (kerületi) és a megyei (fővárosi) versenyek feladatait a megyei (fővárosi) versenybizottságok tűzik ki, javítják és értékelik a helyi szokásoknak megfelelően.
  • Az országos döntő feladatait az ELFT Általános Iskolai Oktatási Szakcsoportjának Versenybizottsága tűzi ki, javítja és értékeli.

Tartalmi követelmények

  • A helyi, a területi (kerületi) és a megyei (fővárosi) fordulókon a feladatok az érvényben lévő tantervi programok időarányosan feldolgozott részéből kerülnek kitűzésre.
  • A verseny döntőjének feladatai lefedik az érvényben lévő teljes tananyagot. A versenyen egyszerű gondolkodtató, illetve összetettebb számításos feladatokat, valamint kísérleti, kísérletelemző és fizikatörténeti feladatot kell a tanulóknak megoldani.

A felkészítéshez, illetve felkészüléshez felhasználható feladatgyűjtemények:

  1. Dr. Berkes József, Janóczki József, Ősz György, Rónaszéki László, Dr. Vida József: Öveges József Országos Általános iskolai Fizikaverseny 1991-1995. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 1995.
  2. Dr. Berkes József, dr. Kotek László, Lóránt Jánosné: Felkészítő feladatok fizikából. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 2000.
  3. Dr. Berkes József, dr. Kotek László, Lóránt Jánosné: Felkészítő feladatok fizikából (megoldások). Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 2000.
  4. Az ELFT gondozásában az Öveges József Fizikaverseny országos döntőjéről évenként készített kiadványok (1991-2003).
  5. A fizikatörténeti feladat feltételezi Isaac Newton életútjának, munkásságának ismeretét. A felkészüléshez javasolt irodalom: Vekerdi László: Így élt Newton (Móra Könyvkiadó, Budapest, 1977.)

Az országos döntő résztvevői

A megyei (fővárosi) döntő után az egyes területekről legkésőbb 2004. május 7-ig, kizárólag a következő beosztás szerint kérjük jelentkeztetni a tanulókat.

  • Három-három tanulót küldhet Baranya, Békés, Csongrád, Fejér, Győr-Moson-Sopron és Jász-Nagykun-Szolnok megye,
  • négy-négy tanulót Bács-Kiskun, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye,
  • öt tanulót Borsod-Abaúj-Zemplén megye,
  • hét tanulót Pest megye,
  • kilenc tanulót Budapest.
  • Két-két tanulót indíthat a többi, itt fel nem sorolt megye. A megyei jogú városok az adott megyével együtt értendők.

A határon túl, fizikát magyar nyelven tanuló versenyzők jelentkezésének határideje szintén 2004. május 7. Romániából és Szlovákiából négy-négy, Ukrajnából és Szerbiából kettő-kettő, a többi határos országból egy-egy tanulót, illetve mindegyik országból egy-egy kísérőtanárt fogad térítésmentesen a versenybizottság.

Az országos döntő időpontja: 2004. május 21-23., helye: Győr.

Az eredmények ismertetése: a versenyről minden tanuló magával viheti a feladatlapokat és a munkalapok indigós részét. A feladatok megoldását az utolsó versenyfeladat elkészítése után a tanulók megtekinthetik. A díjkiosztás előtt a zsűri lehetőséget ad a tanulóknak, illetve kísérőtanáraiknak, hogy a javítással, illetve az értékeléssel kapcsolatos észrevételeiket megtegyék. A díjkiosztáson minden tanuló a teljes versenyről eredménylistát kap.

A verseny díjazása: Az országos döntőn szereplő valamennyi tanuló emléklapot, a díjazott tanulók a Miniszter Úr által aláírt elismerő oklevelet, az abszolút első helyezett versenyző és felkészítő tanára Öveges József Érmet vehet át.

Költségek

  • A helyi, a területi (kerületi) és a megyei (fővárosi) versenyek költségei az iskolákat terhelik.
  • Az országos döntőn valamennyi meghívott tanuló étkezési- és szállásköltségét, a szervezés és lebonyolítás költségeit a Versenybizottság fedezi az Oktatási Minisztériumtól és a szponzoroktól kapott támogatások felhasználásával. A kísérőtanárok költségeit a Versenybizottság nem tudja átvállalni.

A verseny szervezője és gondozója: Eötvös Loránd Fizikai Társulat Általános Iskolai Oktatási Szakcsoportja.

A verseny felelőse: Dr. Berkes József, a Szakcsoport és a Versenybizottság elnöke.
7624 Pécs, Jakabhegyi u. 8/G.
Tel.: (20) 3229-300
Fax: (72) 501-571
E-mail: berkes@fizika.ttk.pte.hu

Az ELFT Általános Iskolai Oktatási Szakcsoport Versenybizottsága nevében Dr. Berkes József

 ugyfelkapu  ujmagyarorszag magyarorszag.hu
banner_2 banner_kszk_w120 buro EUvonal
 

Nemzeti Erőforrás Minisztérium

1055 Budapest, Szalay utca 10-14.

Telefon: (+36-1) 795-1200

E-mail:

Államtitkárságok