A kormány számára kiemelt fontosságú a gyermekeket nevelő, rászoruló családok tanévkezdésének megkönnyítése. Ezért az idei tanévben a kormány soha nem látott mértékben, több mint kétszeresére növelte a tankönyvtámogatásra fordítható összeget: ebben a tanévben 7-7,5 milliárd forintot fordít tankönyvtámogatásra.
A költségvetési törvény 2002. decemberében szabályozta az ingyenes ellátásban részesülők körét és az ehhez nyújtott állami forrásokat. A törvény 2003. január 1-jén lépett hatályba, ettől kezdve az iskolák és a fenntartók számára ismert volt a rendelkezés. Az új rendelkezések szerint az iskolai tankönyvrendelésnek biztosítania kell, hogy a tankönyvek ingyenesen álljanak rendelkezése az alábbi körbe tartozók számára:
Ez nem azt jelenti, hogy az igényjogosultak köre részére az állami támogatás összegével kell csökkenteni a tankönyvek árát, hanem azt, hogy a jogosultak részére a tankönyvek ingyenesen álljanak rendelkezésre.
Felhívom az iskolaigazgatók figyelmét, hogy nem szükséges külön igazolást kérni a szülőktől, elegendő a családi pótlék folyósításának igazolása, melynek összegéből saját hatáskörben meg tudják állapítani, hogy az ingyen tankönyvet igénylő jogosult-e a támogatásra.
Az ingyenesség biztosítása többféleképpen történhet.
1. iskolai könyvtárból történő kölcsönzésével,
2. a tankönyvek napköziben, tanulószobában történő elhelyezésével,
3. a könyvvásárláshoz nyújtott támogatással.
A fenntartók a tavasz folyamán, de legkésőbb a beiratkozást követően (általános iskolák esetén áprilisban, középiskoláknál júniusban) felmérték az iskolánkénti igényeket, és az ennek megvalósításához szükséges állami támogatást júniusig megigényelték. A Magyar Államkincstár megyei igazgatóságaitól legkésőbb augusztus 25-ig megkapták a tankönyvtámogatáshoz biztosított állami hozzájárulást.
Az előzőek alapján volt lehetőség és idő arra, hogy az iskolák szülői befizetések nélkül augusztus végén megoldják az ingyenes tankönyvellátást a rászorultak számára.
Feledékenység, vagy a jogosultságban bekövetkezett változások miatt (pl. a 3. gyermek megszületése, válás, stb.) előfordulhat, hogy a tervezett létszámon felüli igények jelentkeztek. Ezekben az esetekben szeptember 1.-ét követően adott szülői nyilatkozatok és pótlólagos igazolások után az iskola a tankönyvek kölcsönzésével, illetve a napköziben, tanulószobában elhelyezett tankönyvek rendelkezésre bocsátásával köteles az igényt teljesíteni.
Általánosságban a családi pótlékot folyósító szerv vagy szervezet (elsősorban a munkahely, egyéb esetekben – munkanélküli, járadékos, vagy egyéni vállalkozó szülő esetén)a Megyei Államkincstár megyei igazgatóságai) igazolja a jogosultságot.
Jogosultsági igazolások:
1. Tartósan beteg vagy fogyatékos gyermek |
A családi pótlékot folyósító szerv adja az igazolást. Akik után már nem igényelhető családi pótlék, és más fogyatékos támogatásban részesül, az a jogosultságot a szakorvos igazolásával bizonyíthatja. |
2. Egyedülálló szülő |
A családi pótlékot folyósító szerv adja az igazolást. Ha a legmagasabb életkor miatt nem részesül családi pótlékban, büntetőjogi felelőssége teljes tudatában nyilatkozhat családi állapotáról. |
3. 3 vagy többgyermekes családok |
A családi pótlékot folyósító szerv adja ki az igazolást. |
4. Rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesülők |
Az önkormányzat által korábban kiállított határozat egy példányának benyújtása alapján igénylehető. |
Információs vonal: 473-7393
Magyar Bálint
oktatási miniszter
Budapest, 2003. szeptember 04.
Érettségi
Oktatási Hivatal (OKÉV) Központi ügyfélszolgálata
Telefon: (+36-1) 374-2100
E-mail: info@oh.gov.hu
Felsőoktatási felvételi
Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK)
Telefon: (+36-1) 477-3131
E-mail: info@felvi.hu
Diákigazolvány
Ügyfélszolgálat:
Educatio Kft. Kempelen Farkas Hallgatói Információs Központ
Telefon: (+36-1) 266-7733
E-mail: info@diakigazolvany.hu
NEFMI Központ
Telefon:(+36-1) 795-1200
Fax: (+36-1) 795-0022