"Létezhet-e irodalom bűn nélkül, lenne-e bűn nélkül bűnhődés, romlás nélkül virág? E kérdéskört járja körül idei fesztiválunk" - összegezte Wernitzer Júlianna, a PIM főigazgató-helyettese az eseményt megnyitó ünnepségen.
Tájékoztatása szerint a vasárnapig tartó fesztivál keretében külföldi és magyar költők párbaja, Baudelaire-kiállítás, kerekasztal-beszélgetés és koncert várja az érdeklődőket a Károlyi Palotában és a Katona József Színház Kamrájában.
Mint mondta, az eseményre tíz országból 12 külfdöldi írót és művészt hívtak meg, Magyarországot pedig 29 író és társadalomtudós képviseli.

Fotó: Gordon Eszter
Bogyay Katalin (képünkön), az Oktatási és Kulturális Minisztérium nemzetközi szakállamtitkára megnyitó beszédében a kultúrák közötti párbeszéd fontosságát hangsúlyozta.
Mint mondta, a PIM rendezvénye az írók, illetve az írók és a közönség közötti párbeszédről szól, gondolatokat indít el, inspirálja a résztvevőket.
Az ünnepélyes megnyitón kihirdették a PIM és a Jelenkor folyóirat Philip Marlowe Magyarországon című kriminovella-pályázatának eredményét.
A tavasszal kiírt pályázaton első helyezést ért el Latzkovits Miklós Tisztelt Szerkesztőség című műve. A második Jenei László Ólmos fejfájás című munkája lett, harmadik helyezést ért el Demény Péter, A mélyhangú lány című novella szerzője.
A hét főbűn egykor és ma címmel a programsorozat nyitónapján szakértők részvételével kerekasztal-beszélgetés tartanak. A bujaság, a torkosság, a jóra való restség, az irigység, a harag, a fösvénység és a kevélység megítéléséről filmrendező, irodalomtörténész, orvos-történész, szociológus és teológus cserél eszmét.
Külföldi és magyar költők párbaja is helyet kap a PIM eseményén. A Verscsempész Maratonon "poétikájukban egymáshoz közel álló" költők részvételével próbálnak választ találni egyebek mellett arra, hogy fordításkor új vers születik-e, vagy az eredeti költemény hű mása.
A múzeum szeptember 21-én nyíló kiállítása a Romlás virágai című Baudelaire-verseskötet korabeli fogadtatását mutatja be.
A megnyitón közreműködött Christoph Rütimann svájci performanszművész, aki Budapestről készült videoinstallációját mutatta be.
(MTI)