
Fotó: Gordon Eszter
Az egyedülálló kiállítás - amely a Budapesti Tavaszi Fesztivál hivatalos programjában is szerepel - a százesztendős székelyudvarhelyi fotóműhely anyagából közöl átfogó válogatást. Ritkaságszámba megy, hogy a Kováts-család napfényműterme napjainkban is működik és immár több mint egy évszázada - szinte változatlan formában - szolgálja a nagyközönséget.
A kiállításon a kisvárosi "fényírda" sajátos miliője elevenedik meg, ahol a látogatók az eredeti műterem különleges hangulatát is megismerhetik. A nézők az itt készült felvételeket szemlélve valóságos "időutazást" tehetnek, hiszen nem csupán az öltözetek és a divatstílusok változnak korszakonként, hanem a "fényképeszkedők" és szokásaik is.

Schneider Márta kulturális szakállamtitkár megnyitja a kiállítást
A legváltozatosabb élethelyzeteket megmutatva az elmúlt száz év pillanatai köszönnek vissza a mintegy négyszáz felvételen: A 19. század végén elsősorban az arisztokrácia és a fürdővendégek keresték föl a Kováts-család székelyudvarhelyi műtermét, míg a 20. század első felében Id. Kováts István fényképészmester többnyire a helyi polgárságot fényképezte. A múlt század második felében Ifj. Kováts István vitte tovább a családi tradíciót. A portrékészítés időközben olyannyira megfizethetővé vált, hogy a környező falvakból és a városokból is nagy számban keresték fel a napfényműtermet.
A megélhetésként végzett munka mellett a Kováts família - melynek tagjai jelen voltak a Néprajzi Múzeum megnyitóján - lelkes lokálpatriótaként a műtermen kívüli világ kulturális eseményeit és a székelyföldi tájakat is művészi igénnyel örökítette-örökíti meg.