2024. április 19.
eu2011.hu
Önkéntesség Európai Éve 2011
Átadás-átvétel
Felhasználóbarát honlap 2009-2010

Ez az oldal csak archívum, tartalma ELAVULT – kérjük, látogassák meg a tárca honlapját itt.

Új tető alatt "Kelet-Magyarország Fertődje"

2007. október 3.
Elkészült az edelényi L'Huillier-Coburg kastély középrizalitjának tetőzete, amelyet október 3-án 13 órakor ad át Varga Kálmán, a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának igazgatója és Gúr Nándor országgyűlési képviselő.
Az 1727-28-ban épült edelényi kastélyt a lotaringiai származású L' Huillier Ferenc János egri várkapitány építette. L' Huillier katonaként vett részt Buda visszafoglalásában, s e harcok során szerzett érdemeiért bárói címet és birtokot kapott. A várkapitány halála után a kastélyt gróf Forgách Ferencné, született L' Huillier Mária Terézia, majd leánya Forgách Ludmilla örökölte. A 19. században Edelény a Szász-Coburg-Gothai hercegi család birtokába került. A Coburg család életében nem számított jelentősnek a kastély, amelynek egy részét 1861-ben Járásbíróság céljaira engedték át. A reprezentatív, "Kelet-Magyarország Fertődjének" is nevezett kastélyhoz egykor lovaglóiskola, udvarok, udvari kút, hintó- és kocsiszínek, lóistállók, fa és széntartók, gyümölcskamrák, sütőház, mészárszék, serház, jégverem, kertész és majorosi lakások, fogda ás foglárszoba, fürdőház, halastavak, díszbarlang és üvegház tartoztak. A kertet gyümölcsfasorok és táblás virágos felületek gazdagították. Az 1770-es években alkotta meg Lieb Ferenc a kastély hetedik emeleti szobájának rokokó díszítőfestését, amely a legteljesebben fennmaradt világi falképegyütteseink közé tartozik. A képek érdekessége, hogy nőalakjainak mindegyike Mária Terézia arcmását örökíti meg.

Az edelényi L'Huillier-Coburg-kastély helyreállítására a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága uniós projektet dolgozott ki
Az edelényi L'Huillier-Coburg-kastély helyreállítására a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága uniós projektet dolgozott ki

A kastélyegyüttes 2001-ben került a Műemlékek Nemzeti Gondnokságához, amely azóta elvégezte a legfontosabb állagmegóvási munkálatokat. A második ütem keretében indult meg a kastély környezetének szükséges szintsüllyesztése és a csatornázás, majd a halasztást nem tűrő munkák közül a tető rekonstrukciója. Ez utóbbi első fázisában készült el 40 millió forintos beruházásként a kastély középrizalitja feletti új, vörösréz-borítású tetőzet. (Mivel a munka a kastély legértékesebb termei felett folyt, a felújítás során ideiglenes tető védte a boltozatokat a beázásoktól.)

A Műemlékek Nemzeti Gondnoksága - élve az uniós pályázati lehetőségekkel - a műemlékegyüttes egészére rehabilitációs projektet dolgozott ki, amelynek végső célja a kastély teljes helyreállításával a térség kulturális turizmusának fellendítése.
 ugyfelkapu  ujmagyarorszag magyarorszag.hu
banner_2 banner_kszk_w120 buro EUvonal
 

Nemzeti Erőforrás Minisztérium

1055 Budapest, Szalay utca 10-14.

Telefon: (+36-1) 795-1200

E-mail:

Államtitkárságok