
Fotó: Paraszkay György
"Ez nem kitüntetés. Ez elismerés, ugyanakkor megbízás is, amelyhez nem jár útlevél" - mondta köszöntőjében a miniszter.
Az elhangzó méltatás szerint Schiff András világhírű magyar zongoraművész és karmester, a legrangosabb koncerttermek rendszeres vendége, két Grammy-díj, két Gramophone-díj, a Kossuth-díj, a Bartók-Pásztory Díj, és a legjobb hangszeres szólistának járó Nemzetközi Komolyzenei díj tulajdonosa. A Firenzében és Londonban élő művész, akit a kritikák a "zongora poétájának" neveznek, rendszeresen fellép Magyarországon. Bár nem itt él, a magyar kultúrát - saját bevallása szerint - szívügyének tartja, és aktívan részt vállal hazánk zenei életében.
"Nagy megtiszteltetés ez - jelentette ki Schiff András. - Nekem nagyon fontos a magyar kultúra, a magyar nyelv, a magyar irodalom, ahogy például Bartók műveinek az ápolása és előadása is. A cím viselőjeként legjobb képességem és tudásom szerint folytatom majd, amit eddig is tettem."
A Magyar Kultúra Követe cím azon magyar, illetve külföldi magánszemélyeknek adományozható, akik munkásságukkal kiemelkedő érdemeket szereztek a magyar kultúra külföldi képviselete terén, tevékenységükkel, kezdeményezéseikkel hozzájárultak ahhoz, hogy a magyar kultúrát külföldön is megismerjék, elismerjék, és ezt a jövőre nézve is vállalják.
A címet évente a Magyar Kultúra Napja alkalmából adja át az oktatási és kulturális miniszter legfeljebb hét személynek. (A cím pénzjutalommal nem jár.)
A Magyar Kultúra Követe címet tavaly Fehér László, Fischer Iván, Kertész Imre, Kocsis Zoltán, Sebestyén Márta és Lady Valerie Solti vehette át.