Portál program - A könyvtárügy stratégiája
2008-2013
1. Könyvtárfejlesztési stratégiai célok 2008-2013
A könyvtárak fejlesztése magában foglalja a különböző típusú könyvtárak (közkönyvtárak, a felsőoktatási könyvtárak, az országos szakkönyvtárak, az egyéb szakkönyvtárak: múzeumi, egyházi, orvosi, stb., és az iskolai könyvtárak) összehangolt fejlesztési lehetőségét.
1.1. Jövőkép
A könyvtári rendszer egésze alkalmas a nyilvánosságra hozott információnak, felhalmozott tudásnak, valamint műveltségnek a mindenki számára a lakóhelytől és településtípustól független, egyenlő esélyű hozzáférhetővé tételére elősegítve ezzel a különböző területek versenyképességét, növelve az esélyegyenlőséget, és segítve a leszakadó térségek és csoportok felzárkózását.
1.2. Átfogó cél
E jövőkép megvalósítása érdekében:
- Minőségi közszolgáltatást megvalósító rendszert hozunk létre.
- A magas színvonalú, országos szolgáltatási rendszert alrendszerek, illetve különböző típusú korszerű könyvtárak alkotják, amelyek a szerves egységet alkotó hagyományos könyvtárral és tudástárral, információs adatbázisokkal és elektronikus dokumentumokkal, másrészt a legkorszerűbb szolgáltatási formákkal állnak használóik rendelkezésére; az információs értékláncba való tudatos beépüléssel válnak nélkülözhetetlenné.
- A könyvtárakban korszerű ismeretekkel és megfelelő kompetenciákkal rendelkező szakemberek dolgoznak.
- Az olvasási, információkeresési és digitális kompetenciák fejlesztése révén a könyvtár nélkülözhetetlen szerepet tölt be a formális oktatás, valamint a nem formális és informális tanulás támogatásában.
- Folytatódik tovább a vidékfejlesztés, a hozzáférés növelése, a fogyatékkal élők kiemelt támogatása.
1.3. Célok
A könyvtár
- közvetítsen minden nyilvánosságra került információt és adatot, kiemelten biztosítson hozzáférést a nemzeti kultúra dokumentumaihoz - határokon innen és túl (figyelembe véve a határon túli magyarság felhasználói igényeit is);
- a használóközpontúság szellemében a könyvtári épülettől és a nyitvatartási időtől függetlenül biztosítson hozzáférést ezen információkhoz és adatokhoz, valamint a könyvtári szolgáltatások jelentős részéhez;
- új módszerekkel és programokkal járuljon hozzá az olvasáskultúra fejlesztéséhez;
- közösségi szolgáltatásaival és a felnőttképzés támogatásával segítse elő az életminőség javítását, a foglalkoztatottság és az egyének versenyképességének növelését;
- törekedjen a könyvtárhasználat népszerűsítésére, kiemelt figyelmet fordítson az új könyvtárhasználók támogatására.
1.4. Kiemelt kulcsterületek
1. cél:
A könyvtár közvetítsen minden nyilvánosságra került információt és adatot, kiemelten biztosítson hozzáférést a nemzeti kultúra dokumentumaihoz - határokon innen és túl (figyelembe véve a határon túli magyarság felhasználói igényeit is).
Beavatkozások
- Együttműködés minden információt előállító és szolgáltató hazai és határon túli szervezettel, intézménnyel, nyitás az üzleti alapú, vállalkozási formákban megvalósuló információs szolgáltatások felé.
- A hagyományos és elektronikus dokumentumvagyon bibliográfiai feltárásának teljessé tétele - a katalógusok retrospektív konverziójának befejezése. A hazai és nemzetközi információforrások (adatbázisok) költséghatékony, a könyvtárak konzorciális együttműködésén alapuló beszerzése és szolgáltatása.
- A kutatási és fejlesztési tevékenységek információval való magas színvonalú ellátása a tudományterületi szakmai színvonal emelése, a tudományos intézmények szellemi termékeinek hozzáférhetővé tétele és a versenyképes gazdaság erősítése érdekében.
- Regionális forrásközpontok és tudásközpontok működésének és szolgáltatásainak kialakítása - bekapcsolva a könyvtári rendszer új szintjébe a határon túli magyarokat ellátó, határon túl működő szervezetek, intézmények szolgáltatásait is.
- Az országos központi nyilvántartások összehangolt kezelése: a MOKKA és az ODR bibliográfiai adatainak egyesítése; a NPA, a MEK, a MATARKA fejlesztése a szerzői jogok figyelembe vételével.
- A könyvtárakban őrzött kulturális javak digitalizálása, online hozzáférhetővé tétele és archiválása.
2. cél
A könyvtár a használó központúság szellemében a lakóhelytől, településtípustól, könyvtári épülettől és a nyitvatartási időtől függetlenül biztosítson hozzáférést ezen információkhoz és adatokhoz, valamint a könyvtári szolgáltatások jelentős részéhez.
Beavatkozások
- Az IKT infrastruktúra kiterjesztése és megerősítése a közszolgáltatást nyújtó könyvtárakban és könyvtári szolgáltató helyeken
- A Web-alapú szolgáltatások kiterjesztése, értéknövelt szolgáltatások kialakítása.
- Szabványos felépítésű könyvtári portál (könyvtári ügyfélkapu) kialakítása a használók bevonásával; nem könyvtári és nem hagyományos információk és ismeretek (iwiw, wiki, könyvesboltok, antikváriumok, más archívumok, elektronikus szolgáltatások) közvetítése.
- Új technológiák bevonása a magasabb szintű szolgáltatások közvetítésére: könyvtár 2.0, blogok, elektronikus hírlevelek, RSS, keresőmotorok, személyre szabott keresőszoftverek, ingyenes és nyílt forráskódú szoftverek és alkalmazásokstb.
- Az elektronikus szolgáltatások kialakítása, megerősítése a kistérségi, mozgókönyvtári szolgáltatások területén.
- Elektronikusan elérhető 24 órás szolgáltató könyvtárak kialakítása a felhasználók elvárásainak rendszeres mérésével, a szolgáltatások fejlesztésével és értékelésével.
- Egyedi azonosítók kialakítása a felhasználók számára a könyvtári adatbázisokban történő keresésre, a szolgáltatások igénybevételére, a személyes kapcsolattartásra
3. cél
A könyvtár új módszerekkel és programokkal járuljon hozzá az olvasáskultúra fejlesztéséhez.
Beavatkozások
- Partnerség a könyves szakma minden érintett hazai és határon túli magyar szervezetével.
- A közoktatás (önkormányzati) megrendelőként használja a könyvtári szolgáltatásokat, rendezvényeket, olvasásnépszerűsítő akciókat.
- Új gyűjteményfejlesztési stratégia többletforrásból a megyei és városi könyvtárak számára az olvasáskultúra támogatására.
- Az iskolai könyvtárak korszerűsítése: szoros kapcsolat az iskola számítógépes helyszíneivel, gyermekbarát honlapok és blogok készítése és működtetése.
- Az iskolai könyvtárak lakosságot ellátó szolgáltató szerepének növelése azokon a településeken, ahol nem érhető el a kulturális, képzési és információs szolgáltatások teljes kínálata.
- A kettős funkciójú - települési és iskolai - könyvtáraknak a helyi igényeket figyelembe vevő fejlesztése a kistelepüléseken.
- Többéves olvasási akció kidolgozása és meghonosítása a szülők és a kisgyermekek olvasási kultúrájának fejlesztésére és megerősítésére: "Születéstől az első könyvemig".
- Korai olvasásfejlesztési programok kidolgozása, olvasásfejlesztő tanácsadó szolgálatok kialakítása, a legkisebbek számára csoportos, családi könyvtári látogatások megszervezése.
- Könyvtári szolgáltatások fejlesztése a nemzeti kisebbségek anyanyelvi irodalomhoz történő hozzáférhetőségének javítása érdekében.
4. cél
A könyvtár közösségi szolgáltatásaival és a felnőttképzés támogatásával segítse elő az életminőség javítását, a foglalkoztatottság és az egyének versenyképességének növelését.
Beavatkozások
- Partnerség minden, a képzésben érintett hazai és határon túli magyar szervezettel, a közgyűjteményi terület más intézményeivel (múzeumok, levéltárak), a civil szférával.
- A különböző könyvtártípusok nyújtotta ismeretanyag folyamatos, szervezett továbbadása önkormányzati és egyéb fenntartói megrendelések alapján.
- A munkaerő-piaci lehetőségekkel kapcsolatos információk folyamatos közvetítése.
- Az állampolgári jogok és kötelességek érvényesülésének elősegítése a közérdekű, közhasznú információk és az on-line kormányzati és önkormányzati szolgáltatások könyvtári hozzáférésének biztosításával.
- A távoktatási és e-tananyagok, e-felnőttképzési anyagok országos, közös hasznosítása; távoktatási központok kialakítása a könyvtárakban, együttműködésben a felsőoktatási intézményekkel és a munkaügyi központokkal.
- A multikulturalizmus, a kulturális sokszínűség támogatása az esélyegyenlőség fenntartása érdekében, a nemzetiségek támogatása.
- A könyvtárak bekapcsolódása a helyi, kistérségi, regionális kulturális életbe, a kulturális turizmusba mind információszolgáltatóként, mind értékmegőrző és értékközvetítőként.
- A felhasználók rendszeres, kompetencia-alapú és moduláris képzése az életen át tartó tanulás folyamatában, a digitális írástudás széleskörű oktatása.
1.5. A megvalósítás sikeréhez szükséges tényezők
- A könyvtáros alapképzésben elsajátított ismeretek bővítése hagyományos és távoktatási keretek között, a továbbképzés megújítása.
- A finanszírozási források megléte, hatékony gazdálkodás a versenyképesség fokozása érdekében.
- A tervek évenkénti felülvizsgálata: gördülő tervezés, projektkontrolling. Nyitott kommunikáció, nyitott tervezés és szervezés, nyitott szervezet. Hatékony közönségkapcsolatok, hangsúlyos jelenlét a médiában.
1.6. A stratégia célok megvalósításához szükséges források: a 2007 - 2013 közötti
európai uniós pályázatok
1.6.1. Társadalmi Megújulás Operatív Program, (TÁMOP)
3. prioritás: "Minőségi oktatás és hozzáférés mindenkinek"
"Tudásdepó-Expressz" - A könyvtári hálózat nem formális és informális képzési szerepének erősítése az élethosszig tartó tanulás érdekében
Támogatás nyerhető:
- az Országos Dokumentum-ellátási Rendszer elektronikus dokumentum-szolgáltatásának fejlesztésére.
- országos egységes lelőhely-nyilvántartás létrehozására.
- otthonról elérhető szolgáltatások fejlesztésére.
- olvasásprogramok kialakítására.
- könyvtári szakemberek továbbképzése és könyvtárhasználók képzésére.
1.6.2. Társadalmi Infrastruktúra Operatív program, (TIOP)
1. prioritás: "Az oktatási infrastruktúra fejlesztése"
"Tudásdepó Expressz": Összehangolt könyvtári szolgáltatások infrastruktúrafejlesztése
Támogatás nyerhető:
- Szerverek, használói számítógépek, dokumentumküldő szoftverek beszerzése
- Az adatbázis-fejlesztéshez szükséges hardvereszközök beszerzése
- Elektronikus olvasóazonosítási rendszer létrehozása
- Az önkiszolgáló kölcsönzés feltételeinek megteremtése
- A dokumentumok továbbításához szükséges differenciált logisztikai fejlesztések
- Számítógéppel és Internet kapcsolattal felszerelt mozgókönyvtár szolgáltatás fejlesztése
- Egyéb, dokumentum-továbbításra és könyvtári szolgáltatások nyújtására alkalmas speciális logisztikai eszköz beszerzése
- A fogyatékkal élők könyvtárhasználatát lehetővé tévő fejlesztések támogatása (kiegészítő eszközök, szoftverek)
1.6.3. Társadalmi Infrastruktúra Operatív program, (TIOP)
1. prioritás: "Az oktatási infrastruktúra fejlesztése"
Regionális Tudástárak - a fejlesztési pólus-, illetve társpólus-városok egyetemi központjaihoz kapcsolódó könyvtárfejlesztések
Támogatás nyerhető:
- Közös integrált rendszer kialakítása az együttműködő könyvtárakban,
- Közös szolgáltatási infrastruktúra (beiratkozás, gépi kölcsönzés, egységesen használható olvasókártya stb.) megteremtése az együttműködő könyvtárakban
- A rendszer működését lehetővé tévő biztonságtechnikai feltételek megteremtése a könyvtárakban
- Az elektronikus tartalomszolgáltatás technikai feltételeinek megteremtése
- A szerzői jog által védett digitális dokumentumok használatához szükséges biztonsági feltételek kialakítása
- e-Learning tananyagok fejlesztését és hozzáférését támogató infrastruktúra fejlesztése az együttműködő könyvtárakban
- Az elektronikus állományvédelem feltételeinek megteremtése
- Az előfizetéses könyvtári források távoli elérését lehetővé tévő olvasó-azonosítási rendszer kialakítása
- A szolgáltatások tömeges igénybevételét lehetővé tévő infrastrukturális (olvasói és funkcionális terek) és IKT fejlesztések
1.6.4. Kulturális értékek digitalizálása: 3 konstrukció
- Módszertani előkészítő projekt az Országos Széchényi Könyvtár koordinálásával, a könyvtári, múzeumi és levéltári terület részvételével
- Kulturális értékek nagy tömegű digitalizálása
- Egységes oktatási és kulturális szolgáltató felület kialakítása
1.6.5. Közép-Magyarországi Operatív Program
4. prioritás: A humán közszolgáltatások intézményrendszerének fejlesztése
1.6.6. Települési és mozgókönyvtárak, valamint közművelődési intézmények fejlesztése
- komponens: Települési és mozgókönyvtárak infrastruktúra- és IKT-fejlesztése
- komponens: Közművelődési infrastruktúra- és IKT fejlesztése
1.6.7. Új Magyarország Vidékfejlesztési Terv 2007-2013
3. intézkedéscsoport: A vidéki élet minősége és a vidéki gazdaság diverzifikálása:
3.2.1. A vidéki gazdaság és lakosság számára nyújtott alapszolgáltatások
Integrált közösségi és szolgáltató tér kialakítása az 5000 fő alatti településeken, benne a könyvtári szolgáltatások biztosítása
A várható szakmai hatások
A fejlesztési források hatékony felhasználásával alapvetően
egy minőségileg magasabb színvonalú, egyenlő esélyű
hozzáférést biztosító könyvtári rendszer alakul ki, az
Európai Unió más államaihoz hasonló szolgáltatásokkal.
- Bővül az Országos Dokumentum-ellátási Rendszerben
szolgáltatott szerzői jogilag védett elektronikus
dokumentumok köre, és javul az ODR-hez való lokális
hozzáférés.
- Megvalósul a Magyar Országos Közös Katalógus (MOKKA) és
az Országos Dokumentum-ellátási Rendszer (ODR)
lelőhely-nyilvántartásának és más országos adatbázisok,
nyilvántartások egységes felületen történő hozzáférése,
valamint ezen rendszerek továbbfejlesztése.
- A távolról elérhető, országos virtuális könyvtári
szolgáltatások köre és mennyisége számottevően
növekszik.
- Javul a könyvtárhasználók tájékoztatása és motiválása, új
könyvtárhasználati és információkeresési képzési programok
jönnek létre.
- Nő az olvasást és az olvasási kompetencia fejlesztését
támogató programok, foglalkozások száma.
- Új továbbképzési programok révén a könyvtári szakemberek
képessé válnak a korszerű könyvtári szolgáltatások
létrehozására és működtetésére.
- A könyvtárak képessé válnak a könyvek, folyóiratok, a
szakirodalom és a digitális tartalmak hálózatban történő,
differenciált, gyors és hatékony szolgáltatására.
- A korszerű infrastrukturális eszközök segítségével az
oktatásban résztvevők, valamint a nem formális és informális
képzésben résztvevők az eddigieknél jóval több tartalomhoz és
információs szolgáltatáshoz férhetnek hozzá lakóhelyüktől
függetlenül.
- A könyvtárak IKT-alapú atipikus lehetőségekkel támogatják
a tájékozódást, az önálló tanulást, az olvasási és a
digitális készségek fejlesztését.
- A felsőoktatási intézményekben létrehozott tudományos
tartalmak, kutatási eredmények szélesebb körben érhetők el,
ezzel hozzájárulnak a régió lakosainak társadalmi és
munkaerő-piaci versenyképességéhez.
- A könyvtárak szakmai együttműködése révén hatékonyabbá és
színvonalasabbá válik a régió könyvtári és információs
szolgáltatásokkal történő ellátása.
- A fejlesztések nyomán az egyetemi könyvtárakban és az
együttműködő könyvtárakban 30-40 százalékkal nőhet a
könyvtárhasználatok száma.
A könyvtári terület korábbi stratégiái:
1997-2002 első ciklus