A rendezvény programjait bemutató sajtótájékoztatón - a Miskolci Galéria Tanulmányi Múzeumban - Schneider Márta, az OKM kulturális szakállamtitkára elmondta: a Múzeumok Őszi Fesztiváljának fő célja a múzeumokban megszerezhető speciális ismeretek élményszerű átadása, és a diákok, családok becsalogatása az intézményekbe. A szakállamtitkár hozzátette: a hazai kiállításoknak mintegy négyötödét rendezik vidéki múzeumokban, a látogatók fele mégis a fővárosi intézményeket keresi fel. Ezen az aránytalanságon is változtatni kíván az Oktatás és Kulturális Minisztérium az önkormányzati fenntartású múzeumokat segítő Alfa-programmal, illetve ezzel a rendezvénysorozattal is. Hiszen fontos, hogy a közönség megismerje a közelében levő tárlatokat is.
A Múzeumok Őszi Fesztiválja programjain 2006-ban 49 múzeum vett részt, 2007-ben 75, idén pedig már 110 múzeum szervez a nagyközönségnek szóló rendezvényeket nyolc témakörbe csoportosítva hat héten át. A múzeumi szakma valamennyi területét érintő témák a múzeumi programpaletta sokszínűségét jelzik, s így egy szélesebb látogatói kör megszólítására és bevonására nyílik lehetőség a programsorozat időszakában.
A résztvevő múzeumok mellett a rendezvény látogatóinak száma is ugrásszerűen nőtt: az első évben 25 ezren, tavaly már több mint 120 ezren volt kíváncsiak a különleges programokra, amelyekből idén sem lesz hiány. Aki ellátogat a múzeumokba a fesztivál ideje alatt, rengeteg élményt szerezhet:
- vendégségbe mehet a helytartó udvarába,
- a Nyugat társszerkesztője lehet,
- elsajátíthatja a kincstárnok mesterség minden csínját-bínját,
- betekintést nyerhet a barokk díszítőművészetébe,
- elkészítheti saját 20. századi násfáját,
- megismerkedhet a szőnyegkészítés titkaival,
- papírt és fát restaurálhat,
- kipróbálhatja a rovásírás technikáját,
- részt vehet sámándoboláson,
- megismerheti történelmi festmények valódi hátterét,
- mágnestűt, elektromágnest, játékokat, mesehőst vagy iniciálét készíthet,
- mandulafát ültethet a reneszánsz jegyében,
- sétálhat az őskorban, a római korban, a középkorban, a reformkorban és a századfordulón,
- felpróbálhat ókori görög öltözékeket, álruhát ölthet, sőt mitológiai lények bőrébe bújhat,
- bejárhatja kerékpárral a Dunakanyar múzeumait,
- betekinthet pincékbe, padlásokra, raktárakba, bepillanthat raktárakba és műhelytitkokba, belenézhet a preparálás munkafolyamatába,
- 100 éves magyar hanglemezt hallgathat,
- találkozhat királyokkal, tudósokkal,
- mamutokra és ősoroszlánokra vadászhat,
- koncerteket hallgathat, performance előadásokat láthat,
- ott lehet Eger Várának ostrománál,
- találkozhat a Szépírók Társaságának tagjaival,
- Márton napi vígasságban búcsúztathatja az őszt.
A Múzeumpedagógiai Évnyitó
A Múzeumok Őszi Fesztiváljának központi nyitó nagyrendezvénye szeptember 29-én az immár hatodik Múzeumpedagógiai Évnyitó, melynek idei házigazdája az Iparművészeti Múzeum.
A program célja felhívni a figyelmet a múzeumokra - mint az oktatás fontos helyszíneire, másrészt bemutatni, hogy a múzeumok a tanévhez igazodva milyen új programokkal várják a pedagógusokat és a diákcsoportokat.
Az évnyitóhoz kapcsolódó konferencián lehetőség nyílik arra is, hogy az Oktatási és Kulturális Minisztérium és a muzeális intézmények beszámoljanak a közművelődés, múzeumpedagógia terén végzett kutatásaik eredményeiről, és a legsikeresebb fejlesztésekről.
Külön blokkban kapnak prezentációs lehetőséget azok az egyesületek, alapítványok, akik a civil szféra képviselőiként a múzeumügy, múzeumi közművelődés terén, e szakmai kör érdeklődésére számot tartó eredményeket értek el az adott időszakban.
Ekkor kerül sor a korszerű, újszerű múzeumpedagógiai kezdeményezések elismerésére, és a Múzeumpedagógiai Nívódíj átadására is.
A fesztivál témakörei
Pincétől a padlásig
A látogatók elől elzárt múzeumi helyszínekkel, ismeretlen múzeumi tevékenységekkel, foglalkozásokkal, különleges tárgyakkal, rejtélyes, hihetetlen történetekkel ismerkedhetnek a kalandvágyó látogatók.
Játszani is engedd
Játszani mindenki szeret, legyen az gyermek vagy felnőtt. A program keretében megismerkedhetünk játékhagyományainkkal, a játékok gazdagságával, gyermekek, felnőttek régi és új játékaival, játékeszközeivel múzeumi kiállítások, programok keretében.
Művészetek találkozása
A múzeumok programjaiban a kiállítások mellett - azokat kiegészítve, gazdagítva - megjelenik a zene, a tánc, a dráma és a költészet.
Álruhában
A látogatók, tárlatvezetők, muzeológusok "álruhát" öltenek, és kosztümös múzeumi program keretében ismerkednek korokkal, tárgyakkal, eseményekkel.
Reneszánsz ember a 21. században
A művészet, a tudomány és a technika lehetőségeinek, kapcsolatának bemutatása.
Múzeumi tanösvény
Egy vagy több múzeum iskolákkal, civil szervezetekkel közösen szervezett programja. A cél egymás kiállításainak, hagyományainak, kulturális örökségének megismerése, megismertetése közösen szervezett program keretében.
Múzeumok őszbúcsúztató vígassága
2006-ban és 2007-ben a legnagyobb érdeklődés a múzeumok Márton-napi vígasságát kísérte. Egy eddig holtszezonnak számító időpontban szerveztek a múzeumok érdekes, látványos programot, és e kezdeményezést kedvezően fogadta a turisztikai terület is. Ebben az évben is megrendezzük e fesztivál jellegű, szórakozást, kikapcsolódást, vidám együttlétet nyújtó múzeumi eseményeket.
Múzeumok délidőben (Múzeumi a'la carte)
Különleges, rendkívüli, nem mindennapi emberek, állatok, növények, tárgyak, történetek, események, tevékenységek a múzeumban. Szokatlan időben szervezett tartalmas múzeumi program, könnyed stílusban - ebéd helyett, előtt és után.