Az EP Foglalkoztatási és Szociális Ügyek Bizottságának Pervenche Berés által vezetett delegációjában Őry Csaba (Fidesz), a terület témafelelőseként, néppárti koordinátoraként vett részt. A küldöttség tegnap az Országgyűlés Foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának tagjaival egyeztetett a magyar elnökségi prioritásokról. Azt követően Czomba Sándor foglalkoztatásért felelős és Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár munkavacsorán látta vendégül az EP-képviselőket.
Ma Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás-miniszterrel, valamint Győri Enikő uniós ügyekért felelős államtitkárral folytatattak megbeszéléseket a delegáció tagjai, akik emellett találkoztak a munkaadók és a szakszervezetek képviselőivel is.
Az egyeztetések napirendjén a magyar soros elnökség előtt álló feladatok mellett az uniós foglalkoztatáspolitikai kihívások és az EU2020 stratégia célkitűzései szerepeltek. Az EP-képviselők a megbeszélések során elégedettségüknek adtak hangot, hogy a magyar kormány a foglalkoztatottság növelését tűzte ki egyik legfontosabb céljaként.
Réthelyi Miklós ismertette a területet érintő magyar elnökségi prioritásokat. Elmondta, Magyarország számára kiemelten fontos kérdés a családpolitika, valamint a társadalmi megújulás növelése. A magyar EU-elnökség alatt ezt egy konferenciasorozat jeleníti meg, amelyet a családügyi miniszterek budapesti informális tanácsülése zár le. Mivel 2012 az aktív idősödés európai éve lesz, a Magyar Elnökség célja, hogy előmozdítsa az egész Európát érintő idősödésből származó kihívások kezelését, hogy az idősek is minőségi életet élhessenek, és a társadalom hasznos tagjai maradhassanak – vázolta a miniszter. Réthelyi Miklós kitért a nyugdíjkérdésre is: „a magyar elnökség alatt a Zöld könyvben megfogalmazott felvetések alapján folytatjuk az európai nyugdíjkeretek felülvizsgálatát annak érdekében, hogy az EU hatékonyan támogathassa az állami költségvetések pénzügyi konszolidációját, egyszersmind segítséget nyújtva abban, hogy a tagállamok képesek legyenek biztosítani a megfelelő és fenntartható nyugdíjakat a népesség idősödése és egyéb, a nyugdíjrendszereket érintő súlyosbodó kihívások közepette.” A fogyatékosság ügyéről szólva a miniszter elmondta: „a magyar EU elnökség során támogatott stratégiának kulcseleme lesz a Fogyatékossággal Élő Személyek Jogairól szóló ENSZ-egyezmény, illetve annak a tagállamok körében mind szélesebb körű ratifikálása és végrehajtása. Az Európai Bizottság által 2010. november 15-én elfogadott Fogyatékosságügyi Stratégiát tanulmányozzuk és törekszünk annak beépítésére a szakmai munkába.” A magyar elnökség prioritása a Nők és Férfiak Közötti Egyenlőség 2010-2015 Stratégiához kapcsolódó, arra ráépülő – nemek közötti egyenlőségről szóló Európai Paktum megújítása. A miniszter kifejtette, hogy ennek során a cél nem egy új Paktum elfogadása, hanem a korábbi célok fenntartása.
Magyarország kiemelten fontosnak tartja, hogy EU elnöksége alatt a fiatalokkal megkezdett dialógus, a strukturált párbeszéd folytatódjon. Szeretnénk, ha a spanyol, belga és magyar elnökségi trió által megkezdett gyakorlat a most tapasztalt lelkesedéssel folytatódna az elkövetkező években is. Emellett a magyar elnökség a saját részprioritásában, az aktív állampolgárság témájában is tervezi tanácsi állásfoglalás elfogadását – emlékeztetett végül Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter.