2024. április 19.
eu2011.hu
Önkéntesség Európai Éve 2011
Átadás-átvétel
Felhasználóbarát honlap 2009-2010
 
 

Ez az oldal csak archívum, tartalma ELAVULT – kérjük, látogassák meg a tárca honlapját itt.

A Magyar Köztársaság Oktatási és Kulturális Minisztériuma a Balassi Intézettel közösen pályázatot hirdet miniszteri ösztöndíjra magyarországi felsőoktatási intézmények nappali tagozatán a 2007/2008-as tanév őszi szemeszterében részképzésre vagy részképzős tanulmányútra

2007. június 4.
PÁLYÁZATI FELHÍVÁS

A Magyar Köztársaság Oktatási és Kulturális Minisztériuma

a Balassi Intézettel közösen pályázatot hirdet miniszteri ösztöndíjra magyarországi felsőoktatási intézmények nappali tagozatán a 2007/2008-as tanév őszi szemeszterében részképzésre vagy részképzős tanulmányútra.

A pályázati kiírás tartalmát a Magyar Köztársaság Oktatási és Kulturális Minisztériuma a tárca által működtetett Határon Túli Magyar Ösztöndíj Tanáccsal és a Szlovákiai Magyar Ösztöndíj Tanáccsal együttműködve dolgozza ki, és a pályázatot az Agora Irodahálózat lebonyolítói közreműködésével hirdeti meg.

Általános tudnivalók:
  • A Magyar Köztársaság Oktatási és Kulturális Minisztériuma és a Szlovákiai Magyar Ösztöndíj Tanács az ösztöndíjakkal a szülőföldi értelmiség továbbképzését és utánpótlását kívánja támogatni.
  • A Magyar Köztársaság Oktatási és Kulturális Minisztériuma a Szlovákiai Magyar Ösztöndíj Tanáccsal közösen dolgozza ki a pályázat értékelésének szempontrendszerét, és a pályázati benyújtási határidő előtt nyilvánosságra hozza azt. Az értékelési pontrendszer a pályázati kiírás mellékletét képezi.
  • Az ösztöndíj a pályázót kizárólag a pályázatában szereplő, és a Szlovákiai Magyar Ösztöndíj Tanács által is javasolt felsőoktatási intézményben, szakon és időtartam alatt folytatott tanulmányai alatt illeti meg, és nem vihető át a Magyar Köztársaság Oktatási és Kulturális Minisztériumának külön jóváhagyása nélkül más felsőoktatási intézményben, tagozaton vagy más szakon végzendő tanulmányok időtartamára.
  • Az ösztöndíjak folyósítását, az ehhez kapcsolódó adminisztratív feladatokat a befogadó magyarországi felsőoktatási intézmény látja el. A szerződések megkötését, az ösztöndíjasokkal kapcsolatos egyéb adminisztratív feladatokat és a magyarországi kapcsolattartást a Balassi Intézet végzi.
  • Egy pályázó egyidejűleg csak egy ösztöndíj-kategóriában nyújthat be pályázatot.
Pályázhat minden olyan szlovák állampolgárságú, a szomszédos államokban élő magyarokról szóló 2001. évi LXII. törvény hatálya alatt álló személy, aki a 2007/2008-as tanév őszi szemeszterében teljes szemeszteres részképzésben vagy részképzős tanulmányúton vesz részt valamely magyarországi felsőoktatási intézményben.

A pályázásból kizáró általános feltételek:
  • Nem pályázhatnak a magyar állampolgársággal, magyarországi bevándorlási engedéllyel, vagy ezekre irányuló folyamatban lévő kérelemmel rendelkező személyek.
  • Nem részesülhetnek ösztöndíjban az adott időszakban, az adott képzésre vonatkozó más nemzetközi egyezményen alapuló, vagy magyar állami, illetve közalapítványi ösztöndíjban, támogatásban részesülő személyek.
További pályázati feltételek:

1. Teljes szemeszteres részképzés
Azon személyek pályázhatnak, akik szülőföldi felsőoktatási intézmény nappali tagozatán aktív (vagy az ösztöndíj céljából megszakított) hallgatói jogviszonnyal, legalább 2 lezárt szemeszterrel rendelkeznek a részképzés megkezdésének időpontjában, és a megpályázott képzési idő alatt magyarországi felsőoktatási intézményben teljes szemeszteres részképzésben kívánják tanulmányaikat folytatni.
A Szlovákiai Magyar Ösztöndíj Tanács az elbírálás során - az értékelési pontrendszer alapján - minimum pontszámot állapíthat meg, melynek elérése nélkül az ösztöndíj nem nyerhető el.

Az ösztöndíj célja, hogy a magyarországi tanulmányok a lehető legnagyobb mértékben elismertethetők legyenek a szülőföldön, ezért az elbírálásnál előnyben részesülnek azok a pályázók, akik az elismerésről a szülőföldi felsőoktatási intézmény részéről igazolással rendelkeznek. Az elbírálásnál előnyben részesülnek továbbá azok a hallgatók, akik még nem vettek részt részképzésen, illetve kiemelten támogathatók az intézményi együttműködés keretében megvalósuló közös képzésekben részt vevő hallgatók.

Az ösztöndíj időtartama a 2007/2008-as tanév őszi teljes szemesztere (5 hónap). Az ösztöndíjat elnyert hallgató a 2007/2008-as tanév őszi szemeszterének a fogadó magyarországi felsőoktatási intézmény által meghatározott tanévbeosztás szerinti kezdőnapján (erről az adott magyarországi felsőoktatási intézmény ad tájékoztatást) köteles megkezdeni a részképzését. A hallgatónak a részképzése megkezdésének és befejezésének - az adott magyarországi felsőoktatási intézmény által meghatározott tanévbeosztásnak megfelelő - pontos időpontját meg kell adnia a pályázati adatlapon.

2. Részképzős tanulmányút
Azon személyek pályázhatnak, akik szülőföldi felsőoktatási intézmény nappali tagozatán aktív (vagy az ösztöndíj céljából megszakított) hallgatói jogviszonnyal, legalább 2 lezárt szemeszterrel rendelkeznek a részképzés megkezdésének időpontjában, és a megpályázott képzési idő alatt szakdolgozat elkészítése vagy egyéb tudományos kutatómunka céljából magyarországi felsőoktatási intézményben egy szemeszternél rövidebb idejű tanulmányokban kívánnak részt venni.
A Szlovákiai Magyar Ösztöndíj Tanács az elbírálás során - az értékelési pontrendszer alapján - minimum pontszámot állapíthat meg, melynek elérése nélkül az ösztöndíj nem nyerhető el.

Az elbírálásnál előnyben részesülnek azok a hallgatók, akik még nem vettek részt részképzésen, ill. szakdolgozatukat magyar nyelv és irodalomból vagy magyarországi vonatkozású témakörben írják.

Az ösztöndíj időtartama: 2 hét - 3 hónap. Az elnyert ösztöndíj 2007. október 1. és 2008. január 15. között használható fel.

A hallgatónak a részképzős tanulmányútja megkezdésének és befejezésének pontos időpontját meg kell adnia a pályázati adatlapon. Amennyiben egyes pályázók esetében a megítélt ösztöndíj időtartama kevesebb, mint a kérelmezett időtartam, akkor a részképzős tanulmányút pontos dátuma automatikusan a pályázó által megjelölt kezdőidőponttól kezdődően kerül - csökkentett időtartamban - megállapításra. Az ilyen módon megállapított időpontoktól való eltérésre nincs lehetőség.

A pályázó a pályázaton való részvétellel elfogadja a következőket:
  • Kizárható az a pályázó, aki az adatlapon valótlan, hamis adatot szolgáltat, ilyen nyilatkozatot tesz a pályázat benyújtásakor, illetve valamely a pályázat elbírálását érintő valós tényt, adatot elhallgat.
  • Az értékeléshez pontosítás, további adat, információ, dokumentum kérhető, amely csatolandó a pályázathoz.
  • A beérkezett pályázatok értékelését követően a nyertes pályázókra a Szlovákiai Magyar Ösztöndíj Tanács tesz javaslatot a Határon Túli Magyar Ösztöndíj Tanácsnak. A Szlovákiai Magyar Ösztöndíj Tanács ülését követően a pályázati elbírálás eredményéről a Komáromi Agora Irodánál lehet érdeklődni. Az elbírálás során vélelmezett jogsértés vagy az elbírálási szabályrendszer megsértése esetén a Szlovákiai Magyar Ösztöndíj Tanács javaslata ellen a pályázó a Határon Túli Magyar Ösztöndíj Tanácshoz nyújthat be panaszt. A Határon Túli Magyar Ösztöndíj Tanács döntésével szemben jogorvoslatnak nincs helye.
  • A pályázatokról a döntést és a döntés alapelveit a Szlovákiai Magyar Ösztöndíj Tanács és a Határon Túli Magyar Ösztöndíj Tanács javaslatának figyelembe vételével a Magyar Köztársaság Oktatási és Kulturális Minisztériuma a hozza meg a pályázati határidő lejártát követő 30 napon belül, a döntés minden pályázóra nézve kötelező. A döntéssel szemben fellebbezésnek nincs helye.
  • Az ösztöndíjat elnyert pályázóval a Balassi Intézet szerződést köt, amely tartalmazza az ösztöndíjas jogait, valamint az ösztöndíjazó felé teljesítendő beszámolási és tájékoztatási kötelezettségeit.
  • Az ösztöndíjat elnyerő pályázó részére a fogadó felsőoktatási intézmény folyósítja az ösztöndíjat. Az ösztöndíj havi összege a Magyar Köztársaság költségvetési törvényében meghatározott összegű ún. éves hallgatói normatíva 15 %-a (ez a 2007. évben 17.475,- Ft/hó). A megítélt ösztöndíj időlegesen felfüggeszthető, vagy véglegesen megszüntethető, illetve az ösztöndíjas az ösztöndíj, vagy annak egy része visszafizetésére kötelezhető, amennyiben a támogatott a pályázati felhívásban, az ösztöndíjszerződésben vagy a vonatkozó jogszabályban foglaltakat megszegi.
  • A pályázat alapvető célja az, hogy az ösztöndíjas a magyarországi tanulmányainak (kutatásának) befejezése után visszatérjen szülőföldjére, ezért a megkötésre kerülő szerződés szerint a megszerzett magyarországi bevándorlási engedély, illetve magyar állampolgárság az ösztöndíjban való részesülést kizárja.
  • A pályázaton ösztöndíjat nyert hallgatók névsora nyilvános. A pályázó a pályázaton való részvétellel hozzájárul ahhoz, hogy neve az ösztöndíj elnyerése esetén nyilvánosságra kerüljön a www.agorairoda.net honlapon, illetve tudomásul veszi, hogy a szomszédos államokban élő magyarokról szóló 2001. évi LXII. törvény 26. §-a alapján a Magyar Köztársaság Oktatási és Kulturális Minisztériuma és a Balassi Intézet tájékoztatást küld a pályázattal kapcsolatos adatokról a Határon Túli Magyarok Hivatala által működtetett nyilvántartás részére.
A Szlovákiai Magyar Ösztöndíj Tanács a határidő után beérkezett ill. a formailag hibás és hiányos, pontatlanul vagy olvashatatlanul benyújtott pályázatokat nem veszi figyelembe.

A pályázatokat 2007. június 11-től lehet benyújtani.
A pályázatok beadásának és postai beérkezésének határideje: 2007. július 13., 16 óra.

A pályázatokat postai úton és személyesen az alábbi címeken lehet beadni:

Révkomáromi Agora Iroda
94501 Révkomárom (Komárno)
P.O. Box 71. Duna rakpart (Dunajské nábrežie) 12. DIV>
Pozsonyi Agora Iroda
81103 Pozsony (Bratislava)
Klariska (Klarisszák u.) 7.

Pályázni az Agora Irodákban 2007. június 11-től beszerezhető, és az Internetről (www.agorairoda.net) is letölthető pályázati adatlapon lehet. Az érdeklődők az ösztöndíjpályázatról és a pályázati adatlapról az alábbi címeken és telefonszámokon, e-mail címeken kaphatnak további részletes felvilágosítást:


Révkomáromi Agora Iroda
94501 Révkomárom (Komárno)
P.O. Box 71. Duna rakpart (Dunajské nábrežie) 12. .
Tel./Fax: +421-35-77-13-841
Pozsonyi Agora Iroda
81103 Pozsony (Bratislava)
Klariska (Klarisszák u.) 7.
Tel./Fax: +421-2-544-10-411

A pályázat eredményéről szóló írásos értesítés a döntést követő 7 munkanapon belül postai feladásra kerül.

A pályázat lebonyolításának adminisztratív költségeire 250 Sk összegű pályázati díjat kell az alábbi folyószámlaszámra banki átutalással befizetni:
Agora o. z.
94501 Komárno, Elektrárenská 2, Dôstojnícky pavilón, P.O. Box 71
0211460808/0900 – Slovenská Sporiťeľňa a.s. Mestská pobočka Komárno

Szükséges mellékletek, igazolások:

Kötelezően csatolandó mellékletek:
  • pontosan és olvashatóan kitöltött pályázati adatlap;
  • géppel írt strukturált szakmai önéletrajz;
  • pályázati kérelem megindokolása (max. 1 oldal terjedelemben);
  • a magyarországi fogadó (konzulens) tanár által aláírt és a fogadó felsőoktatási intézmény által hitelesített fogadólevél;
  • szülőföldi hallgatói jogviszony fennállásáról szóló igazolás (Potvrdenie o náv©teve ©koly) és a szülőföldi intézmény hozzájárulásának igazolása (jóváhagyott egyéni tanulmányi tervvel - amennyiben a szülőföldi intézmény ennek kiadását az ösztöndíj elnyerésétől teszi függővé, azt legkésőbb a szerződés aláírásának napjáig be kell mutatni a pályázatot kezelő Agora Irodában) - kivéve a hallgatói jogviszonyukat a részképzés idejére megszakító hallgatók (esetükben a tanulmányok megszakításáról szóló hivatalos igazolás csatolandó);
  • két tanári ajánlás; az ajánláson jelenjen meg a tanár neve, az egyetem, ahol tanít, címe, telefonszáma és aláírása; a tanár ajánlásából derüljön ki, hogy ismeri a diák részképzésen végzendő tevékenységét (diplomamunkát írók esetében a témavezető tanár ajánlása);
  • hiteles igazolás az utolsó lezárt tanulmányi év átlagáról (éves átlag), és ezen tanév indexmásolata (a tanulmányi osztály hitelesítésével);
  • a pályázati díj banki átutalásáról szóló igazolás másolata;
  • 2 db saját részre megcímzett és felbélyegzett válaszboríték.
Csatolható mellékletek:
  • a szülőföldi felsőoktatási intézmény hivatalos igazolása a részképzés elismertetésének lehetőségéről;
  • folyóiratokban közölt szakmai dolgozatok, tudományos konferencián, szakmai versenyen (csak az egyetemi évek alatt közölt publikációk és lezajlott versenyek érvényesek) bemutatott dolgozatok egy oldalas kivonatáról és a megszerzett oklevélről készített fénymásolat (ennek hiányában a versenyen való részvétel igazolására szolgáló egyéb hivatalos okirat csatolandó);
  • magyar diákszervezeti tagság, valamint a diákszervezetben végzett aktív tevékenység (tevékenységi beszámoló) igazolása az illető diákszervezet elnökének aláírásával és a diákszervezet pecsétjével hitelesítve;
  • nyelvvizsga esetén a bizonyítvány fénymásolata.
Felhívjuk a pályázók figyelmét, hogy amennyiben a beérkezési határidőig
  • bármely kategóriában benyújtott pályázathoz nem kerül csatolásra a magyarországi fogadótanár aláírásával ellátott és a befogadó magyarországi felsőoktatási intézmény által hitelesített ún. fogadólevél,
  • a részképzős tanulmányútra benyújtott pályázatok esetében a pályázati adatlapon a tanulmányút pontos, a befogadó magyarországi intézmény által is elfogadott dátuma nem kerül feltüntetésre,
akkor a pályázatot a Szlovákiai Magyar Ösztöndíj Tanács, mint hiányos pályázatot nem veszi figyelembe!
 ugyfelkapu  ujmagyarorszag magyarorszag.hu
banner_2 banner_kszk_w120 buro EUvonal
 

Nemzeti Erőforrás Minisztérium

1055 Budapest, Szalay utca 10-14.

Telefon: (+36-1) 795-1200

E-mail:

Államtitkárságok