A Határon Túli Magyarok Hivatalának 2006. évi pályázati kiírása a csángómagyarok támogatására
Petrás Incze János pályázat
1. Általános információk
Jelen pályázati kiírás mellett kérjük a 4/2006. (V. 2.) KüM-rendelet - mint a Külügyminisztérium fejezetnél lévő, a határon túli magyarok támogatásával kapcsolatos fejezeti kezelésű előirányzatok felhasználásának, ellenőrzésének szabályairól szóló jogi forrás - áttanulmányozását, mivel a pályázati kiírásban nem szerepel minden pályázati feltétel, viszont a jogforrás rendelkezései vonatkoznak a jelen pályázatra is. (A rendelet szövegét a Magyar Közlöny 2006. május 2-án megjelent 52. száma tartalmazza, amely pdf-formátumban letölthető a következő helyről:
A pályázati kiírás elválaszthatatlan részét képezi a pályázati adatlap. A felhívásban és az adatlapban nem szabályozott kérdésekben a vonatkozó jogszabályokat kell alkalmazni.
A pályázat benyújtását megelőzően a pályázó ellenőrizze, hogy a pályázat beadásához szükséges valamennyi dokumentumot kitöltötte-e, illetve csatolta-e a kötelező mellékleteket.
2. A projekt megvalósulásának határideje: A támogatás 2006. december 31-éig megvalósított 1. oktatási, 2. kulturális, 3. kutatási és 4. beruházás pályázati célra használható fel.
3. A pályázók köre: a meghirdetett országban jogi személyiséggel rendelkező intézmények, szervezetek.
4. Nem nyújthatnak be pályázatot: a vonatkozó jogszabályban kizárt szervezetek.
5. A támogatás formája: vissza nem térítendő támogatás. A támogatás bruttó támogatást jelent, magyarországi pályázó a támogatásból az általános forgalmi adót nem igényelheti vissza.
6. A pályázatok benyújtásának módja, helye és határideje:
A pályázat magyar nyelven, kizárólag a kiadott pályázati adatlapon nyújtható be. Az adatlap sem tartalmában, sem formájában nem változtatható. A pályázati dokumentációt a pályázati kiírásban közölteknek megfelelően hiánytalanul, azaz a pályázati formanyomtatvány minden kérdésére választ adva, az előírt dokumentumokkal együtt kell benyújtani.
A pályázat beérkezési határideje: 2006. szeptember 15.
A pályázatot zárt borítékban 2 példányban, személyesen vagy ajánlott küldeményként kell benyújtani. A feladó megjelölésénél fel kell tüntetni a pályázó nevét, levelezési címét.
A pályázatokat a Határon Túli Magyarok Hivatala címére - 1518 Budapest 112. Pf. 43., illetve 1016, Budapest, Bérc u. 13-15. - kell benyújtani, Csángómagyar megjelöléssel.
7. Nem részesülhet támogatásban az a szervezet, amely
- a pályázati rendszerben megtévesztő vagy valótlan adatot szolgáltatott;
- a jelen kiíráshoz benyújtott támogatás iránti kérelmében megtévesztő vagy valótlan adatot szolgáltatott;
- a magyarországi költségvetési alrendszerből az elmúlt években kapott támogatással nem számolt el, illetve azt a vonatkozó támogatási szerződésben megjelölt céltól részben vagy egészében eltérően használta fel;
- a korábbi szerződésben foglalt feltételeket megszegte, vagy a magyar költségvetésből elnyert támogatási szerződéses kötelezettségét határidőn belül nem teljesítette;
- lejárt esedékességű köztartozása van.
Az a)-d) pont szerinti okok az adatszolgáltatás napjától, a szerződésellenes felhasználás napjától, illetőleg az elmulasztott határidőt követő hiánypótlástól számított két évig támogatási akadályt jelentenek. A köztartozás megfizetésének igazolása az e) pontban foglalt támogatási akadályt megszünteti.
8. Nem támogatható az a pályázat, amelynek megvalósítása, illetve a megvalósítás módja vagy eredménye
- bűncselekménynek vagy bűncselekmény elkövetésére való felhívásnak minősül;
- alapvető emberi vagy alkotmányos jogot sért;
- a nemzet, a nemzeti, etnikai, nyelvi és más kisebbségek, valamint más nemzetek méltóságának és a társadalom más alapvető érdekeinek sérelmével jár, így különösen a közrendbe, a közerkölcsbe, a család és a kiskorúak védelmének követelményébe ütközik.
Egy szervezet jelen pályázati felhívásra egy pályázatot nyújthat be célonként. A döntéshozó a támogatást a kértnél alacsonyabb mértékben is megállapíthatja, a kértnél nagyobb támogatási összeg megítélésére nincs lehetőség.
9. A pályázat érvénytelen:
- ha a pályázó nem a pályázati adatlapon és az előírt mellékletekkel nyújtotta be, valamint hiánypótlásra történt felszólítást követően a megadott határidőre sem pótolta az előírt dokumentumokat;
- a pályázatot eredeti példányban nem nyújtotta be;
- a pályázatot nem a felhívásban közzétett célra nyújtotta be;
- a pályázati adatlap és mellékletei a pályázati felhívásban meghirdetett határidőig nem érkeztek be a HTMH-ba;
- ha a pályázati adatlapon és a felhívásban előírt mellékleteken nem szerepel a pályázó törvényes képviselőjének cégszerű aláírása és a pályázó pecsétje, illetve, ha az űrlap ceruzával van kitöltve.
A döntés ellen a pályázó részéről kifogással élni a vonatkozó jogszabályban leírtak szerint van lehetősége.
10. A pályázat érvényességének vizsgálata
Valamennyi, a megjelölt címre beérkező pályázat regisztrációra és iktatásra kerül. A nyilvántartási szám egyben a pályázat azonosító jele is. A beérkezést követően a pályázat formai vizsgálatára kerül sor.
10.1. A formai bírálat szempontjai:
- a pályázati adatlap kitöltöttsége,
- a pályázati adatlap formátuma,
- valamennyi szükséges melléklet megfelelő formában, módon és példányszámban csatolásra került-e,
- a pályázó szervezetnek a pályázat benyújtására való jogosultsága,
- a korábbi szerződésben vállalt kötelezettségek teljesítése,
- köztartozás fennállásának vizsgálata.
Amennyiben a Kezelő a pályázat formai bírálata során megállapítja, hogy a pályázat nem felel meg a pályázati kiírásban foglalt feltételeknek, a 11. pontban meghatározott kivételekkel hiánypótlásra hívja fel a szervezetet a 12. pontban meghatározott módon.
11. Hiánypótlásnak nincs helye, a pályázat érvénytelen a következő esetekben:
- A pályázat határidőn túl érkezett be;
- Nincsenek teljes körűen kitöltve a pályázati adatlap II. pontjai (a pályázó neve és székhelyének adatai) vagy nincs aláírva a pályázati adatlap, nyilatkozat/hitelesítés, vagy, ha az adatlapról a pályázó szervezet nem azonosítható egyértelműen (ide értve az olvashatatlan kitöltést is).
- Amennyiben jelen pályázat alapján megvalósítható feladatra, jelen pályázattal egy időben és azonos tartalommal, más magyarországi szervezethez is benyújtott pályázatot.
12. Hiánypótlás módja
A pályázat beérkezését követő 15 munkanapon belül a Kezelő a pályázat hiányossága esetén - amennyiben a hiányosság pótolható - a hiányosságok kijavítására, pótlására 8 munkanapos határidővel egy alkalommal szólítja fel a pályázót. A felszólítást tértivevényes küldeményben a pályázó levelezési címére, vagy E-mailben kell küldeni, s a küldeményben meg kell jelölni az összes hiányt, valamint a hiánypótlás módját.
Határidőben benyújtottnak minősül az a hiánypótlás, amelyet legkésőbb a felszólító levél, irat kézhezvételétől számított 8 munkanapon belül postára adtak (a postai bélyegző dátuma szerint).
Amennyiben a pályázó nem pótolta a hiányosságokat vagy azoknak nem a hiánypótlási felhívásban meghatározott módon tett eleget a felszólításban megjelölt határidőre, úgy további hiánypótlásra nincsen lehetőség, a pályázat érvénytelen, a HTMH a pályázatot tartalmi vizsgálat nélkül elutasítja.
13. A pályázat elbírálása
A pályázati kiírást a korábban meghatározott prioritások figyelembevételével 2006. augusztus 18-áig megjelenteti az előirányzatot kezelő HTMH.
A Testület által elfogadott tartalmi bírálati szempontrendszer az alábbi:
- A pályázó szervezet tevékenységének társadalmi hasznosulása. (Milyen társadalmi aktivitása és hatása van a szervezetnek? Milyen közösségi szolgáltatást végez? stb.)
- A pályázó szervezet előző évi tevékenysége és 2006. évi tervei. (Milyen sikeres programokat valósított meg a csángó magyarság érdekében? stb.)
- A pályázó szervezetnek a csángó-magyarok életében, fejlődésében betöltött szerepe.
A beérkezett pályázatokat a Csángó Tanácsadó Testület értékeli. A pályázatok támogatásáról az oktatási és kulturális miniszter tanácsadó testületeként működő Csángó Tanácsadó Testület javaslatai alapján a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter dönt.
14. Részletes pályázati anyagok beszerzése
A pályázati felhívás és az adatlap elektronikus úton letölthető a
www.htmh.gov.hu honlapról.
A pályázati anyagok emellett személyesen is átvehetők munkaidőben a Határon Túli Magyarok Hivatalában.
15. A Pályázók döntést követő kiértesítése
A Tanács ajánlásairól a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter előzetes egyetértésével támogató döntés esetén a tájékoztatást követő 30 munkanapon belül a HTMH a pályázónak a szerződést csatolva értesítést küld a pályázat elbírálásáról. Elutasított, elutasító vagy kizáró döntés esetén a kiértesítés tartalmazza az elutasítás vagy kizárás indokait. A pályázatokkal kapcsolatos döntések a HTMH honlapján (
www.htmh.gov.hu) közzétételre kerülnek.
16. Szerződéskötés
A támogatási döntéséről szóló értesítő levelek tartalmazzák a szerződéskötés feltételeit és az ahhoz szükséges dokumentumok beküldési határidejét, módját.
A Kezelő (HTMH) a beérkezett dokumentációkat megvizsgálja, és amennyiben nem áll rendelkezésére a szerződés megkötéséhez minden dokumentum vagy azok valamelyike hiányos, a kedvezményezettet 15 munkanapos határidővel egyszeri hiánypótlásra szólítja fel. Amennyiben a kedvezményezett a hiánypótlást nem vagy késedelmesen teljesíti, a Kezelő jogosult a szerződés megkötésétől elállni.
A támogatási döntés érvényét veszti, ha az értesítés kézbesítésétől számított 60 napon belül a pályázó hibájából nem jön létre a szerződés, így különösen, ha nyilatkozattétel hiányában nem csatolja a köztartozásra vonatkozó hatósági igazolásokat;
A támogatási szerződés aláírására a kedvezményezett erre vonatkozó igénye esetén a Kezelő irodájában is lehetőség van.
A pályázati program célcsoportjai a moldvai, gyimesi és a hétfalusi csángómagyarok.
1. Oktatás
1.1. A moldvai csángómagyar gyermekek magyar nyelvű oktatása szakképzett pedagógusok irányításával.
A pályázatok céljára rendelkezésre álló összeg: 31 millió Ft.
(A pályázati felhívásra azok jelentkezését várjuk, akiknek programja intézményesített, vagy nem intézményesített képzési formában egy teljes tanévre szól.)
Az oktatási programokra benyújtott pályázatokhoz mellékelni kell:
- a pályázó által korábban szervezett hasonló program rövid ismertetését;
- a 2005/2006-os tanévben beiratkozott, valamint a 2006/2007-es tanévre beiratkozó diákok névsorát (az állami és a nem állami oktatásban résztvevők, a Moldvában és a Moldván kívül tanulók esetében egyaránt), valamint az őket befogadó intézmény nevét;
- a moldvai magyarok magyar tannyelvű oktatásban való részvétele esetében iskolalátogatást igazoló irat, vagy ennek hiányában a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége által kiállított magyar tannyelvű oktatást igazoló irat eredeti példányát.
- 2. pontban meghatározott dátumtól való esetleges eltérést szakmailag indokolni kell, amelynek elfogadásáról az elbíráló jogosult dönteni.
2. Kultúra
2.1. A csángómagyarok kulturális rendezvényeinek támogatása
A pályázatok céljára rendelkezésre álló összeg: 11 millió Ft.
A pályázók köre: jogi személyiséggel rendelkező szervezetek, intézmények. (A pályázatot a programvezető szervezet/intézmény adja be, a további résztvevők együttműködő partnerkért jelennek meg. A program lebonyolításáért, az elszámolásért a programvezető szervezet/intézmény a felelős.).
Nem nyújtható támogatás olyan pályázó részére, aki saját forrással nem rendelkezik, kivéve, ha az igényelt támogatás összege nem haladja meg a 300 000 forintot. (A nyertes pályázóknak az önrész felhasználásáról is el kell számolniuk.)
3. Kutatás
3.1. A moldvai csángó kultúra és nyelv szakszerű, folyamatos, tudományos feltárása és dokumentálása, továbbá történeti, szociológiai kutatások végzése:
a. a néprajzi kutatások eredményeinek rögzítése,
b. a beszélt nyelv digitális rögzítése,
c. néprajzi, nyelvészeti, történeti és szociológiai témákban tanulmányok készítése,
d. levéltári kutatások.
A pályázatok céljára rendelkezésre álló összeg: 2 millió Ft.
A kutatási célú pályázatokhoz mellékelni kell:
- a támogatást igénylő szervezetek kutatóinak legalább két - az adott szakmai területen tudományos fokozattal rendelkező - személy ajánlásával kell rendelkeznie;
- a pályázónak, ha a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától korábban már részesült támogatásban, igazolnia kell, hogy a korábbi kutatások eredményét a Nemzeti és Etnikai Kisebbségek Főosztálya részére az előírt formában átadta.
4. Beruházás (meghívásos!)
4.1. Csángómagyar intézményrendszer kiépítését szolgáló, már megkezdett beruházások folytatására és befejezésére, valamint azok működtetése.
A megvalósítandó beruházások a csángómagyar intézményrendszer részeként a csángók sajátos kultúrájának megőrzését szolgálják.
A pályázati részvétel feltételei:
- A pályázaton kizárólag jogi személyiséggel rendelkező határon túli magyar szervezetek (egyházak, alapítványok, civil szervezetek, stb.) vehetnek részt.
- A pályázó részletes beszámolót csatol pályázatához a beruházás állásáról, továbbá csatolja a beruházás befejezéséhez szükséges költségek részletes bontását, illetve a már elkészült ingatlan működtetési tervét.
A pályázatok céljára rendelkezésre álló összeg: 12,4 millió Ft.
Elbírálási szempontok:
- a beruházás tárgya a pályázat céljával azonos legyen;
- már megkezdett, a NKÖM által korábban finanszírozott beruházás;
- az engedélyek megléte.
A pályázatokkal szemben támasztott egyéb feltételek:
- A HTMH fenntartja a jogot, hogy a pályázatok értékeléséhez további dokumentumokat és információkat kérjen a pályázóktól, helyszíni szemlét tartson, pályázatokat összevonjon, illetve a támogatás megadását a pályázati kiírás keretei között további feltételekhez kösse.
- A támogatás nem használható fel a céloktól eltérően.
- A támogatás határidőig fel nem használt részét vissza kell fizetni.
- A HTMH jogosult a pályázati cél megvalósulási érdekében a támogatási szerződésben jogi biztosítékok kikötésére.
Kizárólag a formai követelményeknek megfelelő és pontos költségvetést, gazdasági számításokat, valamint a szükséges mellékleteket, tartalmazó pályázatokat vehetünk figyelembe!
A meghívott intézmények:
- Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület - a pusztinai Közösségi Ház építésének befejezése és működtetése.
- Szent Erzsébet Alapítvány, Gyimesfelsőlok - a Szent Erzsébet Líceum építése.
A pályázati kiírás elválaszthatatlan részét képező
pályázati űrlap rtf-formátumban letölthető
innen.