Hiller István a tárgyalást követően elmondta, hogy a kínai hallgatókat elsősorban az oktatás magas színvonalával, a jó feltételekkel, az átlagnál alacsonyabb tandíjjal és a biztonságos életkörülményekkel lehet Magyarországra csábítani.
"Figyelnek a közép-európai régióra, és ezen belül Magyarországnak szánnak kiemelt szerepet ezen a téren" - mutatott rá a tárcavezető, hozzátéve, hogy ez elsősorban a magyarországi felsőoktatási intézmények infrastrukturális fejlesztésének köszönhető.
Ismertetése szerint jelenleg a világ felsőoktatási intézményeiben félmillió kínai diák tanul, Magyarországon 167 kínai hallgató koptatta a padokat. Kínában évente 14 millióan érettségiznek, összesen 25 millió egyetemista látogatja az intézményeket, a magyarországi felsőoktatásban szereplő 420 ezer fős létszámmal szemben.
Manherz Károly, az Oktatási és Kulturális Minisztérium felsőoktatási szakállamtitkára elmondta, hogy a kínai hallgatókat külföldre közvetítő akkreditált irodák egyikével folytattak megbeszélést.
Ennek során kiderült, hogy Kína gazdasági fejlődésének köszönhetően a hagyományos szakok mellett elsősorban a turisztika, a szállodaipar, a vendéglátás és a külkereskedelem területe iránt érdeklődnek.
Kiemelte, hogy nemcsak az angol nyelvű, hanem a magyar nyelvű oktatás is érdekli őket a későbbi kelet-közép-európai elhelyezkedési lehetőség érdekében.
Magyarország régen is megbízható partner volt Kína számára, most azonban a felsőoktatási infrastrukturális beruházásoknak köszönhetően új kollégiumok is rendelkezésre állnak - mondta, példaként említve Szolnokot és Debrecent.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a kínai diákok kizárólag költségtérítéses formában járhatnak majd a magyar egyetemekre, tehát nem veszik el a magyar diákok elől az államilag finanszírozott helyeket.
A magyarországi Study Transfer Kht. központi támogatása révén indítanák be a magyar egyetemek és a kínai diákközvetítő irodák közötti párbeszédet. Ezek a szervezetek a vízumigénylésre is garanciát nyújtanak, valamint arra nézve is biztosítékot jelentenek, hogy a kínai fiatalok ne csak az unió felé működő ugródeszkának tekintsék Magyarországot - mutatott rá a szakállamtitkár.
Az első lépés, hogy a magyarországi egyetemek és szakok listája, a lakhatási és egyéb lehetőségek felkerüljenek a külföldön tanulásban érdekelt kínai diákok által látogatott honlapra, amelyen Magyarország lenne az első a volt szocialista államok közül - jegyezte meg Manherz Károly.
MTI