Tisztelt Pedagógusok, Tisztelt Intézményfenntartók!
A Magyar Köztársaság 2008. évi költségvetéséről szóló 2007. évi CLXIX. törvény 5. számú melléklete 18. pontjában foglalt felhatalmazás alapján az Oktatási és Kulturális Minisztérium "A minőségbiztosítás, mérés, értékelés, ellenőrzés támogatása és a teljesítmény motivációs pályázati alap igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának, elszámolásának és ellenőrzésének részletes szabályairól" szóló 11/2008. (III. 29.) OKM rendelet értelmében 2008-ban is támogatta a pedagógusok kiemelt munkavégzését.
A pályázat célja szerint azok az intézmények kaptak támogatást, akik az országos mérési és értékelési eredményüket már a 2008-at megelőző években is részletesen elemezték, és az elemzés alapján a pedagógiai programjukat, helyi tantervüket és intézményi minőségirányítási programjukat átdolgozták, vagy konkrét cselekvési, fejlesztési tervet dolgoztak ki. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium a pályázattal a közoktatás minőségbiztosításáról és minőségfejlesztésről szóló 3/2002. (II. 15.) OM rendelet 9. §-ának (1) bekezdésben meghatározott - minőségfejlesztési szervezetének munkájában részt vevő pedagógusok többletmunkáját ismerte el.
A beérkezett támogatási igényléseket a jogszabályban foglaltak alapján szakértők értékelték, és kiemelték a mintaértékű, más intézmények által is jól hasznosítható részeket. Ezek alapján állítottuk össze a Jó intézményi gyakorlatok alábbi öt fejezetét.
- Az első részben az országos mérések adatsorainak feldolgozására, a tapasztalatok megfogalmazására,
- A másodikban a mérési eredményeket figyelembe vevő intézményi fejlesztési programokat adjuk közre,
- A harmadikban az országos mérési eredmények értékelése alapján átdolgozott IMIP-eket,
- A negyedikben a pedagógiai programok azon részeit emeltük ki, amelyekben - a mérési eredményeket figyelembe véve - a kulcskompetenciák és fejlesztésük lehetőségeire láttunk jó példákat,
- Az ötödikben a nem szakrendszerű oktatás bevezetésére válogattunk példákat.
Mind az öt fejezet előtt röviden ismertetjük a jó gyakorlatok kiválasztásának szempontjait, ráirányítva a figyelmet arra, hogy a jó gyakorlatok minden esetben csupán minták lehetnek, adaptálásukat mindenütt csak az adott intézmény helyi sajátosságait figyelembe véve javasoljuk.
Azok a pályázók, amelyek jó gyakorlatait kiválasztottuk, nyilatkoztak arról, hogy nyertes pályázati dokumentumuk nyilvánossá tehető.
Ezúton megköszönjük a pályázó intézményekben dolgozó kollégák együttműködését a "Jó gyakorlatok" közzétételében.
A jó gyakorlatok letölthető PDF-formátumban a fenti címekre kattintva elérhetők.
Jó munkát kívánunk!
OKM Közoktatási Főosztály