Bevezető
A közművelődés a magyar történelem reformkora óta áll a társadalmi haladás és a nemzet felemelkedésének szolgálatában. Ez a küldetés határozta meg a szakma legjobbjainak a munkáját, ez tette lehetővé, hogy a magyar társadalom közösségei minden korban rendelkeztek olyan energiákkal, melyek elősegítették a nagy változások sikerét és megadták az egyén számára nélkülözhetetlen biztonságot, a kulturális otthonosság élményét. A közösségekben átélt együttlétek gazdagsága adja a közművelődési szakszerűség sajátos méltóságát.
A Közművelődési Főosztály (a továbbiakban: Főosztály)
küldetését a közművelődés viszonyaival kapcsolatos szakszerű
államigazgatás, valamint a
jogalkalmazás követelményeinek folyamatos
teljesítése, a közművelődési intézményekben és az öntevékeny kulturális szervezetekben megvalósuló tevékenységekhez szükséges
feltételek javítása, a sokoldalú kapcsolattartás és az Európai Unió biztosította támogatásokkal kapcsolatos hatékony, szakmaorientált közreműködés határozza meg a
Közművelődési Stratégia.
Működése elősegíti a közművelődés előtt álló kihívások sikeres megvalósulását, a modern Magyarország korszerű műveltségi állapotának formálását.
A Közművelődési Főosztály szervezeti felépítése, alapfeladatai
A Főosztály szervezeti felépítését és alapfeladatait az Oktatási és Kulturális Minisztérium, többször módosított, 7/2006. (MK. 94.) OKM utasítással kiadott Szervezeti és Működési Szabályzatának vonatkozó előírásai képezik.
Éves munkaterv
A Főosztály a kulturális szakállamtitkár közvetlen irányítása alatt álló, önálló szervezeti egység, amelynek jóváhagyott teljes munkaidős állományi létszáma 15 fő köztisztviselő.
A Közművelődési Főosztályt kulturális igazgatási feladatkörben a főosztályvezető vezeti, akit általános hatáskörrel az e feladattal megbízott főosztályvezető-helyettes helyettesít.
A Közművelődési Főosztály feladatköreit osztályonkénti bontásban, az alábbiak szerint végzi:
Közművelődés-fejlesztési osztály
vezetője kulturális igazgatási feladatkörben foglalkoztatott osztályvezető
Közösségi művelődési osztály
vezetője kulturális igazgatási feladatkörben foglalkoztatott főosztályvezető-helyettes
Alapfeladatok
A főosztályvezető az alábbi hatásköröket gyakorolja:
- A szervezeti egységvezetők hatáskörébe utalt munkáltatói jogok gyakorlása.
- A főosztályvezető-helyettes, az osztályvezető, és az osztályokhoz nem tartozó 4 fő munkájának közvetlen irányítása, összehangolása, ellenőrzése, értékelése, minősítése, igazolása.
- Javaslattétel az OKM és a Kormány munkatervére, valamint a törvényalkotási programra.
- A kulturális szakállamtitkár vezetői értekezletein való részvétel.
- A főosztályi előterjesztések jóváhagyása a felelősnek történő benyújtás előtt.
- A helyi önkormányzatok közművelődés-igazgatási, intézményfenntartó és működtető feladataival kapcsolatos beadványainak véleményezése. (intézményalapítás, átszervezés, megszüntetés)
- A közművelődés országos irányításához, fejlesztéséhez, az ágazat érdekképviseletéhez szükséges stratégia összeállítása és megvalósulásának nyomon követése.
- A közművelődési terület fejlesztésére fordítható EU-s támogatási keretek felhasználásával kapcsolatos feladatok ellátása.
- A közművelődési tudományos kutatásokkal és a szakterület felsőoktatási kérdéseivel kapcsolatos igazgatási teendők ellátása.
- A közművelődési szakértői engedélykérelmek véleményezése.
- Közművelődési kérdésekben részvétel az ágazati érdekegyeztetésben.
- Koordinálja a Regionális Fejlesztési Tanácsok keretében működő Regionális Kulturális Közkincs Bizottságokkal kapcsolatos, az OKM által vállalt feladatokat.
A főosztályvezető-helyettes az alábbi hatásköröket gyakorolja:
Irányítja, ellenőrzi a Közösségi művelődési osztály munkáját.
Koordinálja a szellemi kulturális örökség megőrzéséről szóló, Párizsban, 2003. év október hó 17. napján elfogadott UNESCO Egyezmény kihirdetéséből fakadó ágazati feladatok elvégzését.
Az osztályvezető az alábbi hatásköröket gyakorolja:
Irányítja, ellenőrzi a Közművelődés-fejlesztési osztály munkáját.
Ellenőrzi a közművelődési feladatellátást, biztosítja a közművelődési szakfelügyelet működését.
A Közművelődés-fejlesztési osztály az osztályvezető közvetlen irányításával az alábbi feladatokat látja el:
- Elemzi a közművelődési tevékenységek, a közművelődési feladatellátásban résztvevők országos helyzetének alakulását, ennek alapján fejlesztési javaslatokat dolgoz ki, és követi az elfogadott projektek megvalósulását.
- Részt vesz a közművelődési terület közreműködését igénylő különféle nemzeti stratégiák, fejlesztési tervek, programok végrehajtásában.
- Végzi a közművelődési terület ágazati irányításából eredő teendőket (minisztériumi irányelvek, szakmai ajánlások kidolgozása, kiadatásának ügyintézése, elemzések, elvi állásfoglalások, javaslatok, szakmai háttéranyagok készítése), és teljesíti az e téren meglévő döntés-előkészítő és tájékoztatási kötelezettségeket.
- Biztosítja a közművelődési szakterülethez tartozó, egyes miniszteri díjak adományozására javaslatot tevő kuratóriumok működési feltételeit, részt vesz a díjak, állami kitüntetések adományozásának ügyintézésében.
- Ellátja a közművelődés minőségfejlesztésével kapcsolatos - minisztériumi háttérintézménynek át nem adott - feladatokat.
- Ellátja az egész életen át tartó tanulással (LLL), a felnőttképzéssel kapcsolatos - minisztériumi háttérintézménynek át nem adott - feladatokat.
- Ellátja az Országos Képzési Jegyzékben meghatározott, a Főosztály tevékenységével összefüggő szakképesítések tartalmi fejlesztésével, gondozásával kapcsolatos feladatokat, javaslatot tesz a közművelődési szakképesítések vizsgaszabályzatának tartalmára, a közművelődési képzések tekintetében vizsgabizottsági elnökök kijelölésére, biztosítja a Közművelődési Akkreditációs Bizottság működését.
- Az osztály közművelődési, népi iparművészeti, honismereti feladatkörére tekintettel fejezeti kezelésű költségvetési előirányzatok felhasználására vonatkozó javaslatokat fogalmaz meg, pályázatokat kezel, egyedi támogatások ügyeit intézi.
- A külön szabályzat rendelkezései alapján a felügyeleti területhez tartozó egyes költségvetési szervek, korlátolt felelősségű és közhasznú társaságok, illetve alapítványok, közalapítványok vonatkozásában előkészíti a külön szabályzatban a szakállamtitkárnak megállapított feladatokkal kapcsolatos döntéseket, illetve javaslatokat, részt vesz az Ellenőrzési Főosztály által végzett, a szakmai tevékenység értékelésére is kiterjedő ellenőrzésekben. A feladatkörét érintő kérdésekben közreműködik a más felügyeleti területhez tartozó költségvetési szervek feletti felügyeleti tevékenységgel kapcsolatos döntések előkészítésében.
- Közreműködik a miniszter területfejlesztési feladatainak ellátásában.
- Végzi az állatkertekkel kapcsolatos, jogszabályban rögzített feladatokat.
- Ellátja a népművészettel, és a népi iparművészettel kapcsolatos - minisztériumi háttérintézménynek át nem adott - OKM-re háruló feladatokat.
A Közösségi művelődési osztály az osztály vezetőjének közvetlen irányításával az alábbi feladatokat látja el:
- Elősegíti a közművelődési terület nemzetközi kapcsolatainak ápolását, együttműködik a külföldön működő magyar kulturális intézetekkel, részt vesz vezetőik felkészítésében, munkájuk értékelésében, éves munkatervük véleményezésében, valamint közreműködik a kulturális kapcsolatokról szóló nemzetközi egyezmények tartalmának kialakításában, végrehajtásában.
- Részt vesz a nemzetközi kulturális kapcsolatok, valamint a magyar kultúra külföldi terjesztésére irányuló tevékenység fejlesztését célzó irányelvek, programok kidolgozásában, végrehajtásában, a magyar történeti, művészeti és művelődéstörténeti értékek külföldi megismertetésének megszervezésében, a magyar kulturális örökség külföldön található értékeinek megőrzésében.
- Gondoskodik a szellemi kulturális örökség megőrzésével kapcsolatos állami feladatok végrehajtásának koordinálásáról. Működteti az oktatási és kulturális miniszter tanácsadó testületeként A Szellemi Kulturális Örökség Magyar Nemzeti Bizottságát.
- Részt vesz az anyanyelvvédelem közművelődésre háruló feladatainak elvégzésében.
- Segíti a kulturális turisztikai vonzerő projektek közművelődési szakmai szereplőinek tevékenységét, a fesztiválok megvalósulását.
- A szomszédos országokkal kötött megállapodások szerint működő kisebbségi vegyes bizottságok ajánlásai alapján együttműködik a határainkon túl elvégzendő feladatok végrehajtásában. Segíti a határon túli magyarok közművelődési, közgyűjteményi, művészeti szervezeteinek tevékenységét.
- Részt vesz a szomszédos államokban élő magyaroknak - ügyintézésünkben - nyújtott támogatásokról fennálló adatszolgáltatási kötelezettség teljesítésében.
- Közreműködik a kulturális kifejezések sokszínűségének védelméről és előmozdításáról szóló UNESCO egyezményből a közművelődési területre háruló feladatok elvégzésében.
- Biztosítja a közművelődési szakterülethez tartozó, egyes miniszteri díjak adományozására javaslatot tevő kuratóriumok működési feltételeit, részt vesz a díjak, állami kitüntetések adományozásának ügyintézésében.
- Az osztály feladatkörére tekintettel fejezeti kezelésű költségvetési előirányzatok felhasználására vonatkozó javaslatokat fogalmaz meg, pályázatokat kezel, egyedi támogatások ügyeit intézi.
- Az osztály feladatkörébe tartozó területek tekintetében helyzetelemzésre alapozott fejlesztési javaslatokat dolgoz ki, és követi az elfogadott projektek megvalósulását.