Bogyay Katalin, az Oktatási és Kulturális Minisztérium nemzetközi ügyekért felelős szakállamtitkára, a háromnapos rendezvény védnöke a megnyitó előtt az MTI-nek elmondta: a Magyarországon első alkalommal tartandó konferenciát az a kezdeményezés inspirálta, amely a mélylélektan iránt érdeklődő filmalkotók és a pszichoanalitikusok eszmecseréjének elősegítésére Nagy-Britanniában indult.
Felidézte, hogy Londonban, 2001-ben, az első európai pszichoanalitikus filmfesztivál nyitófilmje Enyedi Ildikó: Az én XX. századom című alkotása volt. Ezzel a művel kezdődtek meg az értekezések a film és a pszichoanalízis kapcsolatáról.
A fesztivált Magyarországon is nagy érdeklődés kísérte, többen a londoni rendezvény folytatását kezdeményezték. Ennek eredménye a pécsi műhelykonferencia, amelynek szervezésében nagy szerepet játszott Bókay Antal, a Pécsi Tudományegyetem rektor-helyettese, Erős Ferenc pszichológus professzor és Székács Judit, Londonban élő pszichoanalitikus - tette hozzá a szakállamtitkár.
A tanácskozás célja a pszichoanalízis és filmművészet iránt egyaránt érdeklődő szakemberek számára olyan kreatív tér teremtése, amelyben több irányból és egymást kiegészítve vizsgálhatók az alkotói folyamat, a filmalkotás, valamint a befogadás jellegzetességei - olvasható a szervezők összegzésében.
MTI