Köztársasági ösztöndíjra pályázhatnak a felsőoktatási intézmények államilag finanszírozott nappali tagozatos, első alap- és első kiegészítő alapképzésben részt vevő hallgatói a 2003/2004-es tanévnek megfelelő oktatási időszakban (két lezárt félév, illetve kreditrendszerű képzés esetén a tanévben legalább 55 kredit összegyűjtése esetén) elért eredmények alapján.
A pályázat további feltételei:
Köztársasági ösztöndíjban tanulmányi eredményeik további folytatásának segítse céljából a felsőoktatási intézmények
részesülhetnek.
A hallgatók teljesítményének értékelésekor a fentieken túl a közéleti, sport és egyéb tevékenység (III) is figyelembe vehető legfeljebb az adott hallgató összteljesítményének 10 %-áig. E harmadik kategória figyelembe vételének tényéről az intézmény (kar) minden hallgatóra vonatkozóan egységesen dönt. A hallgató összteljesítménye a tanulmányi eredménye, a szakmai teljesítménye valamint – az intézmény (kar) döntésétől függően – a közéleti, sport és egyéb tevékenységének összessége.
A fenti kritériumok alapján az intézmények államilag finanszírozott, nappali tagozatos, első alap- és első kiegészítő alapképzésben tanulmányokat folytató, magyar állampolgárságú, illetve jogszabály vagy nemzetközi megállapodás alapján a magyar állampolgárságú hallgatókkal azonos elbírálás alá eső külföldi hallgatók 2003. október 15-ei létszáma 0,8 %-ának megfelelő számú hallgató részesülhet az ösztöndíjban.
A pályázat intézményi elbírálásának rendjét és feltételeit az egyetem, főiskolaszabályzata határozza meg. Az intézmény biztosítja a pályázó hallgatók egyenlő elbírálásának rendjét. Az intézmény köteles vizsgálni a pályázó hallgató jogosultságát az ösztöndíj folyósításának időtartamára is (mely lehet fél éves is pl. páratlan tanulmányi félévben való végzés esetén). Az intézményi szabályzatnak tartalmaznia kell az érvényes kari létszámok figyelembevételével az intézményi rangsor kialakításának rendjét, a hallgatók részére biztosítandó jogorvoslati lehetőség módját, illetve rendszerét, elegendő időt hagyva a hallgatóknak az észrevételezésre.
A pályázás ezen pályázati kiírás 1. sz. mellékleteként megjelent pályázati lap kitöltésével, az intézmény részletes értékelésének feltűntetésével és érvényesítésével együtt érvényes. A hiányosan beérkező pályázatokat az Oktatási Minisztérium nem köteles figyelembe venni.
A pályázó hallgatók teljesítményét pontozási rendszer szerint kell értékelni. Pontozni csak a pályázati lapra beírt, mellékelt dokumentumokkal (illetve azok másolataival) alátámasztott eredményeket lehet (a dokumentumoktól a III. kategóriában el lehet tekinteni). A pályázatok rangsorolása intézményenként (karonként) a pályázók összpontszáma alapján történik. A hallgatók összpontszámainak ezért az intézményen (karon) belül – akár ha szakonként is különböző az értékelés vagy a szak megítélése, végül – összehasonlíthatóaknak kell lenniük.
A köztársasági ösztöndíjat - az egyetem, főiskola által javasolt rangsor alapján – az oktatási miniszter személyre szólóan adományozza. A köztársasági ösztöndíj folyósítása a pályázást követő tanévet meghaladóan nem ütemezhet át! A köztársasági ösztöndíj havi összege a 2004/2005. tanév első négy hónapjára 30 250 Ft/hó, következő hat hónapjára a 2005. évre hatályos költségvetési törvény által meghatározott összeg.
A köztársasági ösztöndíj egy tanév időtartamára (10 hónapra) adható. Amennyiben a hallgató hallgatói jogviszonya, illetve az ösztöndíjra való jogosultsága a hatályos jogszabályok alapján bármilyen okból megszűnik, illetve szünetel (pl. évhalasztás, tanulmányok befejezése, a képzési követelményekben rögzített képzési időt meghaladó tanulmányi idő esetén), a megszűnést, illetve a szünetelés kezdetét követően az ösztöndíj nem folyósítható. Páratlan félévre végződő tanulmányok esetén az ösztöndíj folyósítása nem szűnik meg, ha a hallgató – a fentieknek megfelelő hallgatói jogviszonyban – első kiegészítő alapképzésben tanul tovább tanulmányai megszakítása nélkül (tehát tanulmányait az adott tanév második félévében már folytatja).
A pályázatokat az oktatási miniszternek címezve a felsőoktatási intézmény vezetőjéhez kell benyújtani. Az intézmény megkerülésével beküldött egyéni pályázatok nem kerülnek elbírálásra. A pályázat benyújtásának határidejét az intézményi szabályzat határozza meg. Az intézményi (kari) szintenrangsorolt pályázatokat az egyetem, főiskola vezetője – az e pályázati kiírás 2. sz. mellékletének megfelelő összefoglaló felterjesztéssel együtt – 2004. augusztus 1-jéig köteles az oktatási miniszternek felterjeszteni a következő címre: Oktatási Minisztérium, Felsőoktatási Fejlesztési és Értékelési Főosztály "Köztársasági ösztöndíj pályázat", 1884 Budapest, Pf. 1.
Az intézménynek lehetősége van az általa augusztus 1-jéig benyújtott javaslati listán – a hallgatói észrevételezések kivizsgálásának eredményeként, illetve adminisztrációs vagy egyéb hibák korrigálása miatt – augusztus 15-ig változtatni. Amennyiben azonban az ösztöndíjra érdemes hallgató bizonyíthatóan az intézmény hibájából esik el az ösztöndíj odaítélésétől, a jogorvoslati eljárás eredményeként megítélt ösztöndíj folyósítását az intézmény terhére kell elszámolni.
A köztársasági ösztöndíjban részesülő hallgatókról az intézmény vezetőjét 2004. szeptember 1-jéig írásban értesíti az Oktatási Minisztérium.
Jelen pályázati kiírást a felsőoktatási intézményben szokásos módon közzé kell tenni!
Dr. Magyar Bálint s. k.
oktatási miniszter
Mellékletek (Excel, 28,5 kB)
Érettségi
Oktatási Hivatal (OKÉV) Központi ügyfélszolgálata
Telefon: (+36-1) 374-2100
E-mail: info@oh.gov.hu
Felsőoktatási felvételi
Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK)
Telefon: (+36-1) 477-3131
E-mail: info@felvi.hu
Diákigazolvány
Ügyfélszolgálat:
Educatio Kft. Kempelen Farkas Hallgatói Információs Központ
Telefon: (+36-1) 266-7733
E-mail: info@diakigazolvany.hu
NEFMI Központ
Telefon:(+36-1) 795-1200
Fax: (+36-1) 795-0022