Útravaló Ösztöndíjprogram
A Kormány által 2005. szeptemberében indított Program alprogramjai a következők:
-
Út a középiskolába: általános iskola 7. és 8 osztályos diákjai és mentoraik számára;
-
Út az érettségihez: érettségit adó középiskolában tanuló diákok és mentoraik számára;
-
Út a szakmához: hiányszakmákat tanuló és azokat oktató pedagógusok/szakoktatók számára;
-
Út a tudományhoz alprogram célja a természettudományos érdeklődésű tanulók tehetséggondozása. (elnyerhető támogatás: projektenként maximum 400.000 Ft)
|
Ösztöndíj diák/hó
|
ösztöndíj mentor/hó
|
Út a középiskolába
|
3500
|
4000
|
Út az érettségihez
|
4500
|
4000
|
Út a szakmához
|
4000
|
4000
|
A 2006/2007-es tanévben az esélyegyenlőségi alprogramok esetében összesen 1.803 intézményi, 6.294 mentori és 16.191 tanulói pályázat érkezett be, amelyből kereken 7.000 tanuló nyert támogatást:
- Az Út a középiskolába alprogram estében 3.705,
- az Út az érettségihez esetében 2.245,
- az Út a szakmához esetében 1.050 diák támogatására nyílik lehetőség.
A nyertes diákok mind halmozottan hátrányos helyzetűek.
Az Út a tudományhoz alprogram esetében összesen 93 pályázat érkezett, amelyből 84 került támogatásra.
A programban bent lévő ösztöndíjasok száma jelenleg 17.254 fő.
A Program költségvetése
2005. évi: 750 millió forint, 2006. évi: 1,940 millió forint.
Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Tehetséggondozó Programja
A program legfontosabb célja a felsőfokú tanulmányokra való eredményes felkészítés. Az ötéves program első, előkészítő-gazdagító évében a tanulók magas óraszámban, kiscsoportokban tanulnak angol nyelvet és informatikát. A program során az iskolák és kollégiumok kiemelt figyelmet fordítanak a magyar nyelv és irodalom, valamint a matematika kis csoportokban történő tanításának.
A programba való jelentkezés feltétele, módja
A programba jelölhető minden 5000 fő alatti kistelepülésen, tanyán élő, tehetséges, szociálisan rászoruló, nyolcadik osztályos tanuló, akinek anyagi helyzete, családi háttere vagy más, tőle független ok nem teszi lehetővé gimnáziumi továbbtanulását.
Az önkormányzatok jelölik azokat a tanulókat, akikről tanáraik úgy gondolják, hogy a megfelelő körülmények biztosításával, gondoskodó segítséggel a jelenleginél jobb, kiemelkedő teljesítményre, neves gimnázium és felsőoktatási intézmény elvégzésére képesek.
Arany János Tehetséggondozó program eredményei 2006-ban
Az Arany János Tehetséggondozó Programban 23 intézmény pár (iskola és kollégium) vesz részt. A programban résztvevő tanulók létszáma a 2006/2007. tanévben 2850 fő.
Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Kollégiumi Programja
Egy középiskolai kollégium és legalább három érettségire felkészítő középiskola együtt pályázhat. A pályázó kollégium vállalja a programba felvett tanulók emelt normatív támogatás melletti, érettségiig történő nevelését, oktatását, ellátását. A programba olyan hátrányos helyzetű tanulók vehetők fel, akik a 11/1994. (VI. 8.) MKM rendelet 39./D. § (5) - (6) pontjának megfelelnek, továbbá akik állami gondozottak, illetve akiket gyermekvédelmi intézkedésként lakásotthonokban, intézetekben vagy hivatásos nevelőszülőknél helyeztek el.
Arany János Kollégiumi Program eredményei 2006-ban
Az Arany János Kollégiumi Programban 10 intézmény vesz részt. Az AJKP-ban a tanulók létszáma ebben a tanévben már 540 fő.
A "Szociálisan hátrányos helyzetű fiatalok felsőfokú tanulmányait elősegítő program" és az ehhez kapcsolódó Mentor -program
A Mentor program a "Szociálisan hátrányos helyzetű fiatalok felsőfokú tanulmányait elősegítő program" segítségével az egyetemre/főiskolára felvételt nyert hallgatók lemorzsolódásának megakadályozása, a jó tanulmányi eredmény elérése érdekében nyújt segítséget.
A mentor programba került hallgatónak mindezek mellett természetesen lehetősége nyílik arra is, hogy szakmai orientációt kapjon. A kiválasztott, felkészített mentorok a mentorálási feladatokért havi 10 000 Ft. ösztöndíjban részesülnek. Egy mentornak, max. 3 mentoráltja lehet.
2006-ban 370 hallgató nyert felvételt a program által felsőoktatási intézményekbe. A programba való jelentkezés ennél jóval nagyobb számú volt, ám 200 felvételiző az érettségin elért pontszáma alapján, a program segítsége nélkül felvételt nyert.