A nevelés-oktatás folyamatában kiemelkedően fontos szerepe van a pedagógus személyének, motiváltságának. A halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek nevelése-oktatása számos többletfeladatot ró a tanítókra, tanárokra. E többletmunka elismeréseként azok a pedagógusok, akik a 138/1992. (X. 8.) Korm. rendeletben meghatározottak szerint a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek óvodai nevelésében, iskolai nevelésében és oktatásában vesznek részt, kiegészítő illetményt kapnak, melyet a központi költségvetésből az intézményt fenntartó helyi önkormányzatok és a nem állami fenntartók vehetnek igénybe.
A képesség-kibontakoztató, integrációs felkészítés, illetve óvodai fejlesztőprogram szervezése után igényelhető, pályázati úton támogatásban részesült óvodák és általános iskolák pedagógusai 2009. évtől kezdődően kiegészítő illetményre jogosultak.
A kiegészítő illetményre való jogosultság egyik feltétele tehát, hogy az integrációs támogatási rendszerbe történő bekapcsolódás előfeltételeként vállalt feladatok teljesítésében a pedagógus részt vesz. További feltétel óvodák esetében, hogy a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek intézményi, tagintézményi aránya elérje a 15%-ot, általános iskola esetében az 5%-ot. A halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek arányát tagintézményenként, a 2008 októberében lejelentett létszám-statisztikai adatok alapján kellett meghatározni.
A kiegészítő juttatásban részesülő pedagógusoknak a jogszabályban felsorolt tevékenységek közül legalább három teljesítésében közre kell működniük. A támogatást első alkalommal a 2009. január 1-től 2009. augusztus 31-ig terjedő időszakra lehetett igényelni, azt követően újabb igénylés alapján jár a támogatás.
Az intézmény vezetője pedagógusonként bruttó 5.000 és 60.000 Ft/hó összeget állapíthat meg.
A támogatás iránti igényt 2009. január 15-ig lehetett benyújtani.
Részletes adatok az eredményekről:
- 475 fenntartó (ebből 461 önkormányzati, 14 nem önkormányzati fenntartó)
- 10 921 pedagógus után igényelt támogatást
- 587 iskola és 444 óvoda esetében
- 2.3 mrd Ft összegben.
A teljes összegből (2.3 mrd Ft)
önkormányzati fenntartású intézményeknek: 2.278 mrd Ft
nem önkormányzati fenntartású intézményeknek: 41 millió Ft
A legtöbb bérkiegészítés kifizetésére
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében (530 millió Ft), és
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében (427 millió Ft) kerül sor.