 |
Fotó: Gordon Eszter |
A tanári mesterképzésen belül a tavalyi évhez viszonyítva sokkal többen jelentkeztek biológia, fizika, földrajz, matematika, valamint kémia tanári szakra, de nagyobb volt az érdeklődés a műszaki, egészségügyi területek iránt is.
A szakminiszter tájékoztatása szerint az idén 139 500-an tesznek érettségi vizsgát.
A Bologna-folyamatról szólva azt hangsúlyozta, hogy a rendszer Magyarországon "beállt", hiszen idén 40 százalékkal többen jelentkeztek mesterképzésre.
Mint Hiller István mondta, az államilag támogatott alapképzés keretszáma a munkaerőpiaci elvárásoknak megfelelően 56 ezer fő maradt idén is, ugyanakkor ezen belül csökkent a jogász, pedagógus és bölcsészettudományi keretszám, míg az orvosi és műszaki területeken ez a szám emelkedett.
Manherz Károly felsőoktatási és tudományos szakállamtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy idén lép életbe az a szabály, mely szerint minimum 200 pontot kell elérnie annak, aki felsőoktatási intézménybe jelentkezik. Ugyanakkor felsőfokú szakképzésre továbbra is 140 ponttal lehet bekerülni.
Bakonyi László, az Oktatási Hivatal elnöke azt emelte ki, hogy míg a bölcsészettudományi és a gazdaságtudományi területeken csökkent a jelentkezők száma, addig a pedagógusképzési területre jelentkezők száma a tavalyi évhez képest alap- és mesterképzésben is nőtt. Újdonságként említette, hogy idén elindul a csecsemő- és kisgyermeknevelő alapképzés.