A felsőoktatásban az alapképzésben megszerzett végzettségre és meghatározott szakképzettségre épülő, oklevéllel záruló továbbképzési forma a szakirányú továbbképzés. A szakirányú továbbképzés olyan, újabb végzettséget nem adó képzés, amely további, speciális szakirányú szakképzettséget biztosít.
A szakirányú továbbképzési szakok létrehozására a képesítési követelmények kiadásával kerül sor, amely az oktatási miniszter hatásköre. A felsőoktatási törvényt módosító 1999.évi LII. törvény 22.§-ának hatálybalépésével a külön miniszteri rendeletben szabályozott képesítési követelményekkel rendelkező szakirányú továbbképzési szakok indítása a korábbi, oktatási miniszteri hatáskörből az egyetemek, főiskolák hatáskörébe került.
Az 1. számú melléklet azokat a szakirányú továbbképzési szakokat tartalmazza, amelyeket az egyetemek, főiskolák az adott felsőoktatási intézménynek a Magyar Akkreditációs Bizottság tudományági és művészeti területi besorolása alapján a már folyó szakirányú továbbképzési szakokon túl saját hatáskörben új szakként kívánnak indítani.
A 2. számú melléklet tartalmazza valamennyi szakirányú továbbképzési szak jegyzékét, amelyeket a felsőoktatási intézmények saját hatáskörben indíthatnak, és amelyeknek az Oktatási Közlönyben történő közzétételét a megadott határidőig kezdeményezték.
Oktatási Minisztérium
Felsőoktatási Főosztály
1. számú melléklet: Szakirányú továbbképzési szakok, amelyeket a felsőoktatási intézmények 2004. szeptember 1-jétől új szakként, saját hatáskörben indítanak
2. számú melléklet: Szakirányú továbbképzési szakok, amelyeket a felsőoktatási intézmények 2004. szeptember 1-jétől saját hatáskörben indíthatnak és ezek tudományági besorolása