A kétnapos eseményt a bukaresti és a szófiai Magyar Kulturális Intézet, a Román Kulturális Intézet és a Lengyel Intézet közösen szervezte, mégpedig ez utóbbi kettőnek az épületében. Beke Mihály András, a bukaresti Magyar Kulturális Intézet igazgatója az MTI-nek elmondta: a kerekasztal-értekezlet célja az volt, hogy az előadók bemutassák, milyen kihatásuk volt 1956 végén a budapesti megmozdulásoknak nemcsak Magyarországon, hanem néhány más közép-európai országban is. A rendezvényen bulgáriai, macedóniai, lengyelországi, szerbiai és magyarországi történészek, újságírók, politológusok, a tudományos és kulturális élet személyiségei vettek részt.
Arató György, a szófiai Magyar Kulturális Intézet igazgatója az MTI kérdésére elmondta: Romániában sokkal előbbre tart már az 1956 utáni események feldolgozása, mint a többi említett országban. Az előadók levéltári anyagok alapján beszéltek például a forradalom utáni megtorlásokról, akárcsak a közéletben beindult új folyamatokról.
Előadást tartott Bíró Béla, esztéta, politológus, a csíkszeredai Sapientia Egyetem előadótanára, Stark Tamás, az MTA Történettudományi Intézetének tudományos főmunkatársa, Szimo Mladenovszki professzor, a Szkopjei Egyetem történelmi tanszékének vezetője, Vladimir Popin szerbiai újságíró, Iszkra Baeva, a Szófiai Tudományegyetem új és legújabb kori történeti tanszék docense.
Pomogáts Béla irodalomtörténész, a Magyar Írók Szövetségének volt elnöke nem volt ugyan jelen, de előadását felolvasták.
A rendezvényen beszélt kutatásairól Lukasz Jasztrzab, a poznani Adam Mickiewicz egyetem Történelmi Intézetének professzora és Ranko Koncsar, az újvidéki Vajdasági Múzeum igazgatója, a bölcsészkar történettudományi tanszékének korábbi vezetője is.
MTI