Mint ismeretes, a Kormány programjában is kiemelt hangsúly kap a leghátrányosabb helyzetű kistérségek támogatása, a szolgáltatások színvonalának emelése.
Ez az új előirányzat bölcsődék infrastrukturális fejlesztését, óvodák infrastrukturális fejlesztését és kapacitásbővítését, valamint általános iskolák infrastrukturális fejlesztését szolgálja a 47 leghátrányosabb helyzetű kistérségben. A forrás azt is szolgálja, hogy az ott élő gyermekek, tanulók ellátása, oktatása igényesebb legyen, különös tekintettel a halmozottan hátrányos helyzetű kisgyermekek esélyegyenlőségének növelésére.
A támogatás legkevesebb 2 millió forint, maximális összege 50 millió forint.
Annak érdekében, hogy a fejlesztések mellett az intézmények eszközellátottsága is javuljon, a támogatási összeg 20%-ig eszközbeszerzésre is fordítható.
A támogatás igénybevételéhez az önrész csupán 5%.
Az elfogadott előterjesztés szerint
- bölcsődék esetében 1501-10 000 fő lakosságszám közötti településen működő intézményre,
- óvodák esetében 10 000 fő lakosságszám alatti településen működő intézményre,
- általános iskolák esetében 1501-10 000 fő közötti településen működő intézményre nyújtható be pályázat.
Az Önkormányzati Minisztériumban a közelmúltban már döntés született egy olyan fejlesztési forrásról, amelynek keretében 146, 1500 fő alatti településen működő kisiskola mintegy 2 milliárd forint összegű támogatásban részesült. A mostani támogatási forma ennek kiegészítésére, az akkor nem támogatott célok megvalósítására szolgál.
Önkormányzati Minisztérium
Sajtó és kommunikációs Főosztály