Az EUSO (Murcia, Spanyolország, 2009. március 28 - április 5.) a legfeljebb 16 évesek számára alapított verseny, ahol az elsősorban mérésekből és kísérletekből álló feladatok megoldásához a biológia, a fizika és a kémia ismerete is szükséges. A tanulók háromfős csapatokban közösen dolgoznak, együtt oldják meg a feladatokat.
A verseny két versenynapból áll. Az első versenynapon a mérési feladatok a selyem és a nejlon előállításával, tulajdonságaival, vizsgálatával voltak kapcsolatosak. Meg kellett mérni, milyen arányban hasznosítják a selyemhernyók az eperfa levelének fehérjéit, nejlont állítottak elő, és mérték a nejlon- és a selyemszál rugalmas tulajdonságait.
A második mérési feladat egy másik helyi jellegzetességhez, a gyümölcsökhöz kapcsolódott. A versenyzők tanulmányozták a gyümölcslében lévő pektin enzimes lebontását, mérték többek közt a narancslé C-vitamin tartalmát, viszkozitását és fajhőjét.
A versenybizottság döntése alapján 21 ország 40 csapata közül 5 kapott aranyérmet, 12 ezüstérmet, a többiek pedig bronzérmet.
Az A-csapat 2. helyezett lett és aranyérmet kapott.
Nászai Máté (biológia), a szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium 10. évfolyamos tanulója, tanára: Bán Sándor
Szigetvári Áron (kémia), a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium 11. évfolyamos tanulója, tanára: Albert Attila
Varga Ádám (fizika), a SZTE Ságvári Endre Gyakorló Gimnázium 10. évfolyamos tanulója, tanára: Tóth Károly
A B-csapat a középmezőnyben végzett és bronzérmet kapott.
Dabóczi Mátyás (kémia), az érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium 11. évfolyamos tanulója, tanára: Tiringerné Bencsik Margit
Fonai Dániel (fizika), a kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium 11. évfolyamos tanulója, tanára: Drankovics József
Tomasics Gyula (biológia), a bajai III. Béla Gimnázium 10. évfolyamos tanulója, tanára: Mezeiné dr. Kopasz Mária és Schleicherné Kertész Farkas Bernadett
Bán Sándor, Gál Viktória és dr. Vankó Péter felkészítő tanárok, csapatvezetők munkáját külön elismerés illeti!
OKM Közoktatási Szakállamtitkárság